Stanje u etru - mape pokrivenosti
Radio Lazarevac 89,3 MHz 200W ERP.
Polarizacija vertikalna.

[Image: radio-lazarevac-893.png]

Legenda:
Tamno crvena zona - Odlican prijem!
Plava zona - Vrlo dobar prijem!
Svetlo plava zona-Slab prijem, sa Yagi od 3 ili 5 elemenata, sa usmerenjem i polarizacijom, moze se ostvariti dobar prijem.

Edit: Lokacija radija Lazarevac, ulica Karadjordjeva.
Reply
(20. Jan 2013, 17:25)teddy Wrote: 2 BoshkoIgich i aca91kv:

Molim da na svakoj generisanoj zoni pokrivanja napišete nivoe označene nijansama plave, zato što se to može menjati na sajtu, pa one ne moraju odgovarati default vrednostima.
Светло плаво - 54 до 66 dBµV/m - рурална подручја,
Плаво - 66 до 74 - мањи градови,
Taмно плаво - изнад 74 - велики градови.
То користим за све мапе.
Reply
Kamo sreće da je ovakva pokrivenost pošto je predajnik u Lazarevcu a ne na Stubičkom Visu kao nekada.
Reply
Antena Man: Onaj trouglic, tj. lokacija je oznacena na Lazarevac, ulica Karadjordjeva, a ne Stubicki vis . Ove mape sto ja izradjujem su 90% tacne.
Reply
Znam ali hoću da kažem da u praksi ipak nije takav signal, po toj mapi ja sam u plavoj zoni a to je vrlo dobar prijem, ja sa antenom sa pojačivačem jedva uhvatim signal, sa običnom antenom ništa.
Reply
Radio Kiss 106,1 MHz 250W ERP
Polarizacija vertikalna
Lokacija, Lazarevac

[Image: radio-kiss-1061-mhz-laza.png]

Legenda:
Tamno crvena zona - Odlican prijem!
Plava zona - Vrlo dobar prijem!
Svetlo plava zona-Slab prijem, sa Yagi od 3 ili 5 elemenata, sa usmerenjem i polarizacijom, moze se ostvariti dobar prijem.

Antena Man: Verujem ti, ne moze ni jedna mapa 100% tacno da pokaze kao sto je u praksi. Zato sam odbio tih 10% zbog nijansa pokrivenosti zona.
Reply
Antena Man: nemoj tako molim te sa majstorom crni kabal drugi harmonik Naklon ( to ti je kao u karateu) da se raspravljaš.Smile Nije tu bitna visina predajne i prijemne antene, samo polarizacija i ERP i teraj. Verovatno si upao tamo u neki radiofrekventno absorbujući ambis, Wink, pa si sad u onih 10%.Šta reče?
Reply
Тачно тако!Smile
 TV LG 32LB561U

Antena. Loga 2

DVB T2 Predajnici: Ovčar, Rudnik i Kopaonik        
Reply
Naravno da se uvek postavlja pitanje gde je prijemnik (podrum, prizemlje, prvi, drugi, deseti sprat, u kući od ytonga, jednog ili dva reda cigle, blokova, negde usred kuće i ispod armiranobetonske ploče ili uz prozor itd.) i koja je njegova osetljivost (svakako se ne ponašaju isto neki kineski radio od par stotina dinara i prijemnik namenjen DX-ingu poput Sangeana).

Ovo su ipak dijagrami polja koji okvirno pokazuju gde bi šta trebalo da može da se uhvati uz neku prosečnu opremu. Oni su jako neprecizni, jer uzimaju u obzir samo reljef, a ne i pojedinačne zgrade koje nekom korisniku mogu zakloniti prijem.

Za ove dijagrame je važno jesu li podaci o visini predajne antene, izračenom ERP-u, dijagramu zračenja antene itd. pouzdani.

Rekao bih da je preterivanje tvrdnja ace91kv da su mape 90% tačne, jer bi za to morao da kaže kako je utvrdio dijagram zračenja predajne antene, kako horizontalni, tako i vertikalni (npr. otkud može da zna da li je ona oborena za par stepeni u odnosu na horizont ili ne, što može osetno da promeni pokrivenost?), kojim mernim uređajem je izmerio ERP i tačnu visinu na kojoj se predajna antena nalazi...

Druga je stvar za dijagrame iscrtane ručno - za njihovu preciznu izradu potrebne su na stotine tačaka na kojima je obavljeno merenje prijemnikom i njih može da izrađuje samo neko s dovoljnim entuzijazmom da putuje okolo i beleži šta se gde hvata.
Reply
A još bi trebalo uzeti u obzir i potencijalne ometače na bliskim frekvencijama.
O dijagramima zračenja samo toliko, da svaki proizvođač daje dijagram uz svoj proizvod. A dijagram se naravno menja ako se ant. sistem sastoji od npr. 2 ili 4 vertikalna dipola , itd.itd..

Baš kao što si rekao, ova besplatna opcija je dobra za okvirno određivanje zone pokrivenosti. Sve ostalo je dezinformacija.
Za ozbilnjiji softver treba izdvojiti nekoliko hiljada dolara.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)