Diskusija o kvalitetu domaćih radio stanica, da probamo ponovo?
(15. Sep 2012, 13:28)muckijeste Wrote: ...ali on je nazalost pirat, tako da ne moze da ide malo jacom snagom, ili da stavi predajnik u drugim delovima Srbije.

Bilo je pirata koji su pokrili celu Srbiju, tako da to nije neizvodljivo. No... ne bi smeo da pusti ni ovaj signal, ali 'ajde.
Ko stoji iza njega?
Našao sam strim, ništa posebno. Blok ex-yu roka je bio ok, emitovali su manje izanđale stvari EKV-a i Viktorije. Usledio je noviji popić - Samardžić, Đulijano, itd... Komercijala will be komercijala. Kao da slušam Deltu pre nego što je prsla, na tom je nivou :D
Ne kapiram svrhu radija, pošto, samo s jednom reklamom u sat vremena ne verujem da gazdi stvaraju ikakav profit... Radio stanica je, zapravo, jedan računar, a sva produkcija je najverovatnije outsourceovana. Blah.

(15. Sep 2012, 13:37)kid13 Wrote: Rezultat su stanice koje, kada ne bi imale ID dzingl, ne bi mogao da raspoznas u etru.

E, to je najveći problem :D
Svi se trude da gađaju istu ciljnu grupu, koristeći iste principe i, često, jako sličnu muzičku bazu.

Studio B generalno ume da (muzički) iznenadi, mnogo više alternative (u Srbiji je alternativno i ako pustiš čilaut u tri popodne) nego na ostatku našeg FM-a. Kada bi još ispolirali muzički program i produkciju, te malo sredili govorne delove programa, uboli bi potpuno specifičnu ciljnu grupu, kojoj se trenutno niko ne obraća. Ovako ostaju "ujutru pričamo za penzionere a uveče smo tu za muzičke frikove" radio. No, i dalje su mi primarni izbor na skali...
Reply
(15. Sep 2012, 13:37)kid13 Wrote: ...

"Teorija" trznice je jako nategnuta i teorijski sasvim lepo zvuci, ali ona je uglavnom neprimenljiva kad su mediji u pitanju.
Od osnovne razlike da se ljudska potreba za hranom svakako smatra bitnijom nego za medijima i odnosa proizvodnje i cene kad su u pitanju proizvodi na trznici i u medijima, preko toga da masovna kupovina ipak ide na manji (ograniceni) broj proizvoda na trznici, do toga da ces tesko naci proporciju prodaje u vecini od tih ponuda koje se mogu preneti na zadovoljavajuci nacin bilo gde u sferi medija - 500 ili 5000 kupaca konjskog mesa nedeljno moze da ucini da se mesara ili vise njih odrzi na jednom trzistu, ali 500 ili 5000 prodatih primeraka dnevnih novina verovatno ne donose opstanak istih. jos gore je sa radijom ili televizijom gde ni cifre od 10-20000 u velikim gradovima ne znace gotovo nista.
mediji su deo necega sto nazivamo s razlogom masovnom komunikacijom i potpuno je opravdan "ekonomski" momenat u njima koji se u krajnjem cilju vise bazira na masovnosti, a manje na raznovrsnosti. kad kazem "opravdan" ne mislim na moje licno odobravanje toga (da ne bi ispao makijavelista opet) vec je to proces koji se najcesce svodi na pitanje opstanka.
nisu mediji i ljudi u njima sami usli u sve to, sire ekonomsko okruzenje ih je na to nateralo stvorivsi pravila koja su cesto kruta i svode se na 'uzmi ili ostavi' - iz toga proizilazi da su mediji uglavnom svedeni samo na biznis, oni su postali posrednici izmedju robe i kupaca.
i jos, osim takvog ekonomskog okruzenja, losa regulativa ih je na to naterala, ponekad nelojalna konkurencija, tera ih tehnoloski napredak i digitalno doba koje im oduzima primat i sl.

iz svega toga delom proizilazi i ono sto se desava u srbiji. ali i ne samo to, radio u srbiji nije ni prosao pravu tranziciju, radio u srbiji je 90-ih unisten u smislu kadrova i danas je u velikom nedostatku istih, radio u srbiji je ostao u zapecku 'novinarskog shvatanja medija', radio u srbiji je skrajnut u gotovo svakom drustvenom smislu (ako izuzmemo 'fokus' koji je uspeo da privuce deo tranzicionih gubitnika na grupnu terapiju). radio u srbiji (zajedno za televizijom) trpi posledice losih zakonskih resenja i korumpiranih regulatornih agencija koje sluze samo sebi ili kao servis vladajucim elitama i tajkunima.

ps. pitanje 'ogranicenosti konsultanata' nije pitanje njih samih vec ogranicenog modela u kojem deluju. njihova 'ogranicenost' se zavrsava tamo gde je novac koji primaju za svoj angazman tako da uglavnom nemaju ni zelju, ni volju, ni potrebu da se bave onim sto je ocigledno potrebno - uciniti korak dalje i razumeti poziciju radija danas ili se vise fokusirati na znacaj pojedinih lokalnih, regionalih ili nacionalnih osobenosti.
u srbiji se i takav model slabo razume i pogresno koristi.

ps. mislim da studio b ima playliste, ne celodnevne, ali ih ima.
Radio Fokus zajedno sa piratskom mrežom "Radio Balkan" na nizu nelegalnih frekvencija na sramotu drzave - 1159. dan.
Reply
(15. Sep 2012, 14:27)Losos sumnje Wrote: Bilo je pirata koji su pokrili celu Srbiju, tako da to nije neizvodljivo. No... ne bi smeo da pusti ni ovaj signal, ali 'ajde.
Ko stoji iza njega?
Našao sam strim, ništa posebno. Blok ex-yu roka je bio ok, emitovali su manje izanđale stvari EKV-a i Viktorije. Usledio je noviji popić - Samardžić, Đulijano, itd... Komercijala will be komercijala. Kao da slušam Deltu pre nego što je prsla, na tom je nivou :D
Ne kapiram svrhu radija, pošto, samo s jednom reklamom u sat vremena ne verujem da gazdi stvaraju ikakav profit... Radio stanica je, zapravo, jedan računar, a sva produkcija je najverovatnije outsourceovana. Blah.

Svako ima svoje misljenje, ali meni je ovo dobar radio.
Reply
Pa, i ja najradije slušam WinAmp, ali ne na FM-u. :p
Reply
eto, toliko od jedne potencijalno zanimljive diskusije.
Reply
potencijalno zanimljiva diskusija zahteva diskusiju.
zanimljivo, zar ne?
Radio Fokus zajedno sa piratskom mrežom "Radio Balkan" na nizu nelegalnih frekvencija na sramotu drzave - 1159. dan.
Reply
Izlaganje korisnika Muckijeste potvrdilo je nekoliko stvari:
- Prosečnog slušaoca ne zanima da li je radio piratski ili ne
- Prosečan slušalac radio sluša prvenstveno zbog muzike, i to one koju zna
- Za prosečnog slušaoca, radio je sekundarni medij

Ipak, očekujem da korisnici ovog foruma znaju da radio ne čini samo muzika, ma kakva bila. Svako bi mogao da ubode bar neku ciljnu grupu plejlistom koju sluša pred spavanje u svojoj spavaćoj sobi, ali to nije radio. Privatni razglas, možda, ali radio - nije. Gde je tu "pakovanje", gde su produkcijski elementi, gde je ideja, gde su (bilo kakvi) sadržaji?
Reply
Te tri stavke koje sam ja mojim izlaganjem potvrdio su POTPUNO tacne za prosecnog slusaoca, poput mene. Ali, postoje korisnici na ovom forumu koje idu malo dalje od proseka, i za njih nabrojane stvari ne vaze. Veoma prosto, samo zavisi da li ste prosecan ili natprosecan slusalac. Smile
Reply
zasto bi nekoga zanimalo da li je radio piratski ili ne?

najbolje (u smislu sadrzaja) londonske stanice u poslednjih 20 godina su bile pirati....
Reply
Kad i Srbija bude imala ODLIČNE radio stanice koje su piratske, ni ovde neće biti potrebe da nas to zanima. Nažalost, to se neće skoro desiti, a pirati degradiraju etar kako niskim kvalitetom emitovanog programa, tako i sa finansijskog aspekta. Uz to, mi nismo tržište koje može da izdržava ni legalne emitere :D
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)