Diskusija o kvalitetu domaćih radio stanica, da probamo ponovo?
Tako je, prva stvar je profesionalnost radio stanice. A muziku mogu i ja da biram.
Reply
prilicno lakonski odgovor koji obesmisljava postojanje radija kao medija.
ako tebi softver nece 'preskakati' i ako ti 'mozes da biras muziku sam', radio je zaista nepotreban.
Radio Fokus zajedno sa piratskom mrežom "Radio Balkan" na nizu nelegalnih frekvencija na sramotu drzave - 1159. dan.
Reply
Tacno, obesmisljava postojanje radija kao medija. Vec je obesmisljeno. Prvo softver preskace, a drugo muzika nista ne valja. Koja je poenta postojanja radija? Idi u Italiju i slusaj radio ako hoces da znas sta je radio.
Reply
ma u redu je. tvoje misljenje je da je radio obesmisljen i to je to.
ne znam samo zasto budale u srbiji bacaju milione evra na reklame na radiju, ali ajde niko im nije rekao da je to besmisleno.
ps. u eri interneta ne treba ti put u italiju da bi slusao radio stanice iz italije.
Radio Fokus zajedno sa piratskom mrežom "Radio Balkan" na nizu nelegalnih frekvencija na sramotu drzave - 1159. dan.
Reply
Govorimo o FM radiju u Srbiji, a ne Internet radio u Italiji. Te 'budale' placaju reklamu zato sto ljudi nemaju sta drugo da slusaju, pa moraju bilo koji radio. Naravno, to da je radio u Srbiji besmislen je samo moje misljenje, neko mozda misli da je FM etar u Srbiji dobar i kvalitetan, ne kazem ja. Smile
Reply
gle cuda, preko interneta se mogu cuti stream-ovi terestrijalnih (fm) italijanskih stanica.
ovo sam pomenuo jer si rekao da bi trebalo da se ide u italiju da bi se cuo neki radio za koji, pretpostavljam, da po tebi, nema softverskih problema.

o radiju u srbiji sam te razumeo. ne salzem se i smatram da je tvoje razmisljanje pogesno.
Reply
(15. Sep 2012, 12:26)Predrag Wrote: gle cuda, preko interneta se mogu cuti stream-ovi terestrijalnih (fm) italijanskih stanica.
ovo sam pomenuo jer si rekao da bi trebalo da se ide u italiju da bi se cuo neki radio za koji, pretpostavljam, da po tebi, nema softverskih problema.

o radiju u srbiji sam te razumeo. ne salzem se i smatram da je tvoje razmisljanje pogesno.

Za Italiju sam se pogresno izrazio da mora da se ide tamo :D Dovoljno je samo slusati neki italijanski radio (preko Interneta ili FM, svejedno) da bi se uocila razlika izmedju italijanskih i srpskih stanica. Takodje, Italija je samo primer. Mnoge zemlje 'slicne' Italiji imaju isti kvalitet etra.

Za Srbiju, svakako, svako ima svoje misljenje.
Reply
(15. Sep 2012, 09:26)muckijeste Wrote: Meni se jedino dopada Guess FM na 105.6 ovde u NS, ali to je pirat.

Prvi put čujem za tu stanicu. Budući da sam se iz NS-a odselio u aprilu, verovatno je otvorena kasnije. Kakav im je program?

Što se tiče muzike na radiju, šta znači "ništa ne valja"? Nažalost, srpsko tržište još nije sposobno da izdržava manje komercijalni radio, a komercijalni radio se ne pravi za zahtevnije slušaoce. E sad, sve je u pakovanju, a kako ko pakuje, to je takođe tema za diskusiju :p
Reply
To je relativno nova piratska stanica, jako slaba. I u Rumenki (7km od NS) se jedva cuje. Pustaju odlicnu muziku, malo stranu, malo domacu, nema dosadnih voditelja, i malo reklama. Eto to je jedini radio koji mi se svidja, ali on je nazalost pirat, tako da ne moze da ide malo jacom snagom, ili da stavi predajnik u drugim delovima Srbije.
Reply
(14. Sep 2012, 13:35)Losos sumnje Wrote: Recimo, B92 je, i muzički i programski, imao više da ponudi. Do kraja 2006te postojala je, recimo, Idea kao odlična AC stanica, moglo se probrati i nedžiberske elektronske muzike...

Danas, radio pokušava da bude suv biznis, ali to, očigledno, ne uspeva svakoj stanici. Vidi se ko ulaže u program, opremu, konsultante, produkciju - a ko ne. Tako je, recimo, pored napucanog S-a, Indeksa, Hita ili bilo koje stanice iz TDI familije (uključujući Jat), evidentno da B92 nema niti znanja, niti volje, da iole dobro upakuje bilo šta što emituje, pa i ono što može da ponudi, ne zvuči dovoljno atraktivno.

Sa druge strane, B92, na primer, još uvek pokušava da insistira na starom tipu programa (emisijama, a ne smenama), ali se previše traži da bi ponudio koherentniji proizvod.

TDI ima dobro upakovanu produkciju i usko odabranu ciljnu grupu, ali i gomilu stanica po Srbiji gde ni nema zaposlenih - to je, praktično, samo računar sa Džezlerom, zakačen na predajnik, i kojem se pristupa iz Beograda. Sa druge strane, mnoge radio stanice i dalje ne mogu da "ubodu" svoj format, i zato sve zvuče slično. Antena 107.9 je, još u svojim dobrim danima, bila primer za nezavršeni CHR.

Gradski, HitMusic, Antena, Indeks - sve one rade po istom clocku i to, jednostavno... smara. Zašto, na primer, na tri stanice u isto vreme mora ići Stanje na putevima? Zašto se niko ne usudi da napravi drugačiji raspored muzike i govornih brejkova u satu?

Radio Beograd - i dalje šizofrenična mešavina svega. Očekivao sam da će bar BGD202 da se, već jednom, profiliše u nekom smeru, ali, po svemu sudeći, ne radi se to toliko lako u komplikovanim sistemima.

BOOM93, prema kojem sam bolećiv još iz klinačkih dana, takođe je počeo da tavori. Osim top listi koje idu vikendom, i vesti na svaki pun sat, ne emituju ništa osim muzike, a skoro svu ostalu produkciju im radi Srđan Merković (iz Novog Sada).

Neki lokalci pokušavaju da kopiraju clockove većih igrača, a drugi i dalje zvuče kao razglasi gde se, još uvek, ne emituju ni signali za EPP.

Što se muzičkog dela programa tiče, kod mene i dalje prednost ima Studio B, verovatno najmanje komercijalni radio u gradu. Jasno je meni da je radio u Srbiji, kao i cela Srbija, u tranziciji, ali... Nekako, očekivao sam više.

Slazem se za Studio B, ali to je zato sto oni rade bez playlista i bez najmanjeg komercijalnog opterecenja, sem kada jednom u par meseci Timofejev popizdi i sazove redakcijski sastanak pa se najebe svega.

Oni imaju vestinu da iznenade sa nekom dobrom pogodjenom starijom pesmom, kada kazem starijom mislim na bilo koji raspon, od 5 do 30 godina, ali to je kompletan wild card, nema pravila.

Ali da u otuznom moru umeju da zvuce sveze, umeju.

Problem, kako ga ja vidim ovde, na radijskom trzistu je cist oportunizam i kompletan nedostatak ideje i vizije. Na dobroj pijaci ces imati i prodavca krompira, i prodavca paradajza, i prodavca organskog povrca, i ribarnicu, i obicnu mesaru, i prodavnicu konjskog mesa. I svako ce praviti neki biznis u tome, neko manji, neko veci. Nece svako pokusavati da prodaje krompir samo zato sto je za krompirom najveca potraznja. Kada se tako postavi prica, na pijaci imas samo krompir, niko ne zaradjuje onoliko koliko bi mogao kada bi se ponuda rasirila a konacni rezultat je da pijacu posecuje manje ljudi.

Srpski radio je trenutno u takvom stadijumu, postoji totalni fetish "komercijalnog" radija shvacenog na najgluplji i najbanalniji nacin, programske sheme se prepisuju bez razumevanja, bez ikakvog lokalnog ukusa i mirisa, a pre svega bez ikakvog sustinskog talenta. Traze se brzi, instant rezultati na prvom sledecem istrazivanju a sa time ne mozes ni pristojnog voditelja da izgradis a kamoli da napravis radijsku zvezdu od nekoga ko nije u ulicarskom, sine-baki fazonu.

Takozvani "konsultanti", barem ovi koje sam imao prilike da vidim, i domaci i strani, su skupina ordinarnih budala koja pokusava u svaku situaciju, na svaku radio stanicu da aplicira iskljucivo model koji ono znaju i sa kojim se negde, u nekoj situaciji, uspeli. Rezultat su stanice koje, kada ne bi imale ID dzingl, ne bi mogao da raspoznas u etru.

Nazalost RRA nema ideju i predstavu o svom poslu a pre svega o dalekoseznim posledicama ovoga, inace bi na sledecem konkursu bio posebno definisan segment namenjen nekomercijalnim stanicama koje ne moraju da se takmice u debilizmu da bi namakle pare, nego bi upravo drugacijom koncepcijom, kako programskom tako i budzetskom, mogle da ne samo osveze etar nego da mozda budu i rasadnik ideja za neke nove programe i koncepte....
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)