Razlike između VHF i UHF signala
Kažite mi kakva su vaša iskustva sa prijemom na VHF i UHF području, prema nekom mom iskustvu imam utisak da signal na VHF može lakše da se probije preko prepreka nego signal na UHF, na primer signal sa Crnog Vrha teško dolazi do mene jer mi najverovatnije smeta Bukulja i još neka brda a RTS 1 na 11 kanalu mogu nekako da uhvatim dok od ovih ostalih kanala ni traga ni glasa, interesuje zašto je to tako?
Reply
Код мене у Белој Паланци РТС 1 на 5. каналу (Јастребац, 71 км ваздушном линијом) може да се гледа и са обичном жицом. РТС 2 на 27. каналу са собном антеном без појачала је црно-бео са много снега и без тона, док комерцијалне телевизије могу да се гледају само са кровном антеном и појачалом.
Reply
zbog talasne dužine

niža frekvencija => veća talasna dužina => lakše "savijanje" signala
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
(03. Mar 2012, 15:02)dvb-t manijak Wrote: zbog talasne dužine

niža frekvencija => veća talasna dužina => lakše "savijanje" signala

Tacno tako Thumb up
Vecina koriste te niske frekvecije od C-5 do C-12 Rts 1 i po neke lokalne sa manjom snagom u ERp-u, ko u Kraljevu Ka TV C-10 i nekadasnji RTv Logos na C-12 koji je ugasen-(2004~2012-Januara meseca).
Reply
VHF III band je od CH5 - CH12
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
@dvb-t manijak: Hvala na ispravci, ispravljeno Thumb up
Reply
Ne znam da li se neko seća da je TV Valjevo išla na 12 kanalu, mislim da je sa Maljena išla.
Reply
Jeste tadasnja tv Valjevo je isla sa Maljena na ovom kanalu ali je predajnik bio u jako losem stanju vise nije radio nego sto je radio,oprema je bila rts-ova i posle nekog spora sa opstinom Valjevo rts je iskjucio televiziju i vratio opremu.Zatim opstina formira novu tv Valjevo koja je danas posle privatizacije u stecaju.
Reply
Slicna situacija je sa FM opsegom, 87,5MHz se bolje cuje u brdovitim krajevima nego 107MHz, dok je u ravnici obrnuto. Naravno to nije ekstremna razlika.
Reply
(04. Mar 2012, 12:16)antsistemi Wrote: Slicna situacija je sa FM opsegom, 87,5MHz se bolje cuje u brdovitim krajevima nego 107MHz, dok je u ravnici obrnuto. Naravno to nije ekstremna razlika.
U praksi:
Na FM podrucju (88-108) postoji bitna razlika izmedju niskih i visokih frekvencija.Daleko bolji prijem a i izracena snaga (zbog dobitka antena) se postize na najvisim frekv., dok su najnize bitno losije.
U brdovitom predelu najvecu ulogu ima polarizacija talasa a provereno je
bolji efekat dala (sa istom V polar.) visa u odnosu na nizu frek.Tu je razlika u 20 MHz i trebalo bi da je sve isto
ali u praksi nije.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)