RTS HD [arhiva 2011. - 2017.]
Lightbulb 
U moru tema vezanih za digitalnu televiziju mislim da bi bilo uredu da se otvori zasebno tema vezana za HD televiziju.
Trenutno postoji kod nas RTS HD eksperimentalni program koji moze da se uhvati sa dve lokacije:

Avala (UHF 27) i Čot (UHF 31)

Za prijem signala trenutno vam je potreban DVB-T H.264 tjuner.
Trenutno zato sto od novembra(barem je tako najavljeno) ocekujemo da krene DVB-T2 H.264 signal.

Karakteristike kanala:

Quote:Video
ID : 4113 (0x1011)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 4 frames
Format settings, GOP : M=4, N=32
Duration : 1h 46mn
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 4 977 Kbps

Maximum bit rate : 40.0 Mbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 50.000 fps

Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.108
Stream size : 3.69 GiB (91%)
Color primaries : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4, SMPTE RP177
Transfer characteristics : BT.709-5, BT.1361
Matrix coefficients : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4 709, SMPTE RP177

Audio
ID : 4352 (0x1100)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Duration : 1h 46mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz

Video delay : 870ms
Stream size : 146 MiB (4%)
Language : English

Ovo su "podesavanja" koju su prisutna na kanalu od strane RTS-a u 90% slucajeva.

Evo i screenshot:

[Image: thumb_105983.jpg]
U retkim slucajevima desava se da propuste i "bolju" sliku(kao i zvuk), onda to izgleda ovako:

Quote:Video
ID : 769 (0x301)
Menu ID : 3 (0x3)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 4 frames
Duration : 50mn 12s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 4 965 Kbps
Maximum bit rate : 4 999 Kbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels

Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame) : 0.096
Stream size : 1.74 GiB (87%)
Color primaries : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4, SMPTE RP177
Transfer characteristics : BT.709-5, BT.1361
Matrix coefficients : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4 709, SMPTE RP177

Audio
ID : 8001 (0x1F41)
Menu ID : 3 (0x3)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Duration : 50mn 11s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 448 Kbps
Channel(s) : 6 channels

Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Video delay : -1s 256ms
Stream size : 161 MiB (8%)
Language : English

Kao sto vidite razlika je sto je ovoga puta propusten signal u 1920x1080 rezoluciji.
Takodje audio je isao u 5.1 u odnosu na stereo varijantu sto je svakako plus.

Ono sto je veliki minus celoj ovoj prici, bilo da se odnosi na 720p varijantu ili na 1080i je bitrejt.

Slika nije dovoljno ostra za jedan HD kanal. Predpostavljam da je do bitrejta koji je ~5Mbps sto je malo za HD kanal.

Evo i video sample(Partizan-Braga) od 1min sa podesavanjima predhodno iznesenim:

http://www.multiupload.com/VZFY8Q4Q0A
Nije mi jasno sta SBB I IPTV cekaju i sto u svoje HD Pakete ne uvrste RTS HD pa iako je testno ...
oa ko nece da gleda LS u HD ili tenis u HD ili EP u kosarci u HD itd ...
Naisao sam na jedan snimak utakmice koji je imao slicna podesavanja kao RTS HD i slika je bila dosta bolja nego RTS HD kanal (720p i priblizno 5Mbps je bio bitrejt).

Posto me jako iritira sto slika nije dovoljno rekao bih ostra(na RTS HD kanalu) odlucio sam da napravim mali test.
Ne znam koliko je merodavan pa ako je neko vise upucen neka pomogne.

Imam materijal u 1080i i uzeo sam njegov screenshot i obradio jos dva puta video.
Prvi put u 720p sa ~5Mbps bitrejtom(kao RTS sto radi) i drugi put 720p ~9Mbps.

Original:

[Image: 1080ioriginal.th.png]

720p ~9Mbps:

[Image: 720p9mbps.th.png]

720p ~5Mbps:

[Image: 720p5mbps.th.png]

Po ovim slikama a i po snimcima koje sam dobio obradom koji sam pustao vise puta ne primecujem bitnu razliku. :/
Ne znam koliko je ovo merodavno, ipak nije isto kada obradis video i kada ga primas karticom uzivo.

U svakom slucaju ukoliko je merodavno da li mozda postoji jos nesto sto kod RTS-a ne valja sto bi kvarilo sliku a da se ne odnosi na sam bitrejt videa i njegovu rezoluciju?

Nisam bas najbolje upucen kako to funkcionise sa grafikom na prenosu i ostalim stvarima, pada mi na pamet da RTS mozda zbog grafike koju naknadno ubacuje ili neke druge stvari dobije kao finalni produkt malo "mutniju" sliku nego sto bi trebalo.
U principu kada je krupan kadar slika im je dobra, samo kada ide redovan kadar vidi se da nije to to.
Ne bih cak ni mogao da kazem mutnija, ne znam kako da se izrazim ali jednostavno nije kako bi trebalo.
Evo uporedite sliku ovu 720p~5Mbps i onu iz prvog posta(Irska-Srbija) da vidite o cemu govorim.
Najlogicniji potez bi bio da SBB i IPTV preko optike koja 100% vec postoji preuzmu direktno od RTS bolji stream RTS HD kanala.

Ne znam sta se toliko ceka. Secam se da je SBB dve-tri godine odugovlacio uvodjenje RTS Digital kanala, dog ga sada ima u osnovnoj ponudi.
(13. Sep 2011, 19:38)MARKO75 Wrote: Nije mi jasno sta SBB I IPTV cekaju i sto u svoje HD Pakete ne uvrste RTS HD pa iako je testno ...

Možda, za početak, dozvolu RTS-a i drugih nadležnih (RRA/RATELe) Confused
[Image: mzAebF3.gif]
Ma kakve dozvole 60% Srbije emituju vec godinama i gleda RTS HD ...
Koliko je jedan Enter bez dozvole isao u oba KDS ... Ovde se radi o najobicnijoj nezainteresovanosti KDS provajedera ...
Uostalom nova mreza koja se ocekuje za mesec dva ima dozvole ...
Kad je SBB svojevremeno pustio digitalni signal s Avale umesto mutnog analognog, pa je došlo zbog problema usred TV dnevnika jer je RTS emitovao zvuk Dvestadvojke na TV kanalu, RTS je iznapušavao SBB da su to radili bez odobrenja, iako je problem bio do njihovog signala, a ne do SBB-a.

Moguće je da zbog takvog odnosa RTS-a operateri oklevaju.
Ma to su privatne budalastine Tijanica prema "Sorosu" i ostale gluposti ... Sta je problem sa IPTV onda koliko znam imali su vise zjednockih projekata EXIT . Serbia Open ...
Quote:RTS nema nista sa time sta razni provajderi signala i kablovske kompanije prenose. Na njima je da li ce da imaju RTS HD medju kanalima ili ne. Preporucujem da apelujete na svoju kablovsku kompaniju da preuzima i re-emituje ovaj kanal. Takodje, morate znati da u tom slucaju ta kompanija treba da podrzava i distribuise posebne HD aparate za prijem.
kao sto sam i mislio
Izvor toga što si i ti mislio?
[Image: mzAebF3.gif]

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)