Opšta diskusija o proceni gledanosti - metode, trendovi, analize
(25. Oct 2011, 09:53)rados4ever Wrote: ^^ Pa kod nas sve moze, posto svi govore o tom tv rivalstvu Pinka i Prve i kako je Pink izgubio gledanost a Prva raste Zex oseca potrebu da razuveri naciju i sebe.

Onda i prva moze da oseti potrebu da uzvrati udarac. Glare
Reply
2 ivanovski:

Nešto te nisam video da si se bunio kad je Prva lažno prilikom predstavljanja jesenje šeme tvrdila da je najgledanija.

S obzirom na to da Prva škrtari sa podacima, kao osoba koja voli da raspolaže činjenicama radujem se kad Pink objavi bilo koji dodatni rejting, pa makar to bio onaj Šabana Šabanovića. Mnogo pre bih napadao Prvu što ćuti o gledanosti svojih emisija koja očigledno još nije tamo gde bi oni želeli da bude. Kamo sreće da svakoga dana imamo pristup jučerašnjim rejtinzima za sve nacionalne kanale, kako po kanalima, tako i po emisijama, kao što je to slučaj u normalnim zemljama.

Moram da primetim da je Pink izgleda našao rešenje za Prvu za ovu jesen i da se cini da se njegov prolećni sunovrat zasad zaustavio.

Uzgred, i ja lagano postajem sumnjičav - javljaš se gotovo isključivo na temama o Pinku i Prvoj, Pink samo kritikuješ i to dokazujući da ga gledaš mnooooogo više od mnogih koji ih vole, a Prvu samo hvališ i braniš od kritika drugih forumaša. Pri tome, uopšte ne vidim da je program Prve toliko dobar, osim u aspektu da se najavljena satnica uglavnom poštuje - da jeste, ti ne bi ni znao šta sve brljaju na Pinku.
Reply
preterujete donekle obojica. jedan kuka zbog gledanosti pinka a daje utisak da isti non stop gleda, drugi raste kao kvasac zbog činjenice da je pink gledaniji od prve u OPŠTOJ POPULACIJI. svi znamo da je njima bitna samo CILJNA GRUPA i to je ono što željka i tijanića najviše i boli, i zbog toga se i objavljuju ovi svakodnevni izveštaji kako bi se umanjio značaj te činjenice. pinku i prvoj su samo bitne pare od reklama, a prva njih sa svojim rezultatima uzima više. i samo je to bitno! oni će sa svojim prihodima pokriti rashode i ulagati u nadolazeće projekte koji će verovatno privući još veći deo publike. koliko para, toliko muzike!

primetio sam recimo da se ovde tapše kada se objave rezultati gledanosti televizija koje drži CME i po kojima su oni najgledaniji upravo u CILJNIM GRUPAMA, isto tako se radi i po većini drugih zemalja, uspeh je kada je nešto gledano u ciljnoj grupi.... ali ne, ovde moraju da se veličaju RTS i PINK zato što su oni upravo najgledaniji kada se saberu i klinci i starci koji, svidelo se nekima ili ne, nisu od većeg komercijalnog značaja...

i ne, ne radim na prvoj. ali ću u grupi rts-pink-prva uvek odabrati nju, upravo iz razloga što mi se druga dva previše gade.
Reply
(25. Oct 2011, 12:15)kachamack Wrote: svi znamo da je njima bitna samo CILJNA GRUPA i to je ono što željka i tijanića najviše i boli, i zbog toga se i objavljuju ovi svakodnevni izveštaji kako bi se umanjio značaj te činjenice. pinku i prvoj su samo bitne pare od reklama, a prva njih sa svojim rezultatima uzima više.

A što onda Prva ne objavljuje te rezultate?

Još nisam video nijedan izveštaj koji bi pokazao da Prva redovno tuče Pink u grupi 18-50. Ako si ti video takve izveštaje, a ne bi bilo dobro da pričaš napamet, onda napiši još neki detalj, tipa „u septembru od 30 dana Prva je u grupi 18-50 bila gledanija toliko i toliko, a Pink toliko i toliko“ ili „gledanost Prve u grupi 18-50 se kreće od X do X procenata, a Pinka u toj grupi od X do X procenata“.

(25. Oct 2011, 12:15)kachamack Wrote: oni će sa svojim prihodima pokriti rashode i ulagati u nadolazeće projekte koji će verovatno privući još veći deo publike. koliko para, toliko muzike!

To ćemo tek videti. Ja mislim da je program Prve trenutno preskup za gledanost koju imaju i za srpsku ekonomiju koja se smanjuje, a hoće li izaći na zelenu granu ili će morati da krešu bleštavilo ne zavisi samo od gledanosti za koju ne primećujem da značajno raste, već i od toga hoće li biti nešto od ove zemlje u narednim godinama ili će ostati evropski Meksiko sa radnom snagom koja postaje jeftinija od kineske.

U poslednjih četrdesetak dana Prva je, ako se ne varam, imala jedno jedino prvo mesto u opštoj populaciji, za razliku od prve polovine septembra kad ih je imala čak 4 i proleća, kad su bili mnogo jači i osvojili ogromnu većinu od onih 28 dana tokom kojih su bili najgledaniji. To mi nimalo ne ukazuje na to da su sad jači nego tada u grupi 18-50, osim u slučaju da su uspeli da formatiraju program tako da ih sad skoro niko van te grupe ne gleda, u šta baš nisam spreman da poverujem bez egzaktnih podataka.

(25. Oct 2011, 12:15)kachamack Wrote: primetio sam recimo da se ovde tapše kada se objave rezultati gledanosti televizija koje drži CME i po kojima su oni najgledaniji upravo u CILJNIM GRUPAMA, isto tako se radi i po većini drugih zemalja, uspeh je kada je nešto gledano u ciljnoj grupi....

Kako gde, negde se objavljuju rezultati i za jednu i za drugu. Inače, nisam primetio da se „tapše“ rezultatima. Ovde se trudimo da sakupimo sve mrvice informacija koje su dostupne, da su dostupne informacije za opštu populaciju za tržišta na kojima CME posluje, svakako bi i one bile objavljene.

(25. Oct 2011, 12:15)kachamack Wrote: ali ne, ovde moraju da se veličaju RTS i PINK zato što su oni upravo najgledaniji kada se saberu i klinci i starci koji, svidelo se nekima ili ne, nisu od većeg komercijalnog značaja...

Ko to veliča Pink i RTS?

(25. Oct 2011, 12:15)kachamack Wrote: ali ću u grupi rts-pink-prva uvek odabrati nju, upravo iz razloga što mi se druga dva previše gade.

Hvala lepo, ja ću izabrati da ugasim televizor.
Reply
nemam ti ja nikakvih podataka kojih nema ovde, ali ne sumnjam u to da je prva kako i sama kaže najgledanija u ciljnoj grupi, jer se mnoge stvari sa tom činjenicom podudaraju. počev od reakcija mitrovića i tijanića, pa do toga da, što uživo, što preko interneta više nailazim na ljude koji gledaju i komentarišu njihove serije i emisije.... kad njih u opštoj grupi deli svega par procenata, kako je tek u 18-50? zar ti stvarno veruješ da mladi gledaju grand parade, večernje škole, kursadžije, duleta i radojku, vitezove iz blata, jelenu baćić, leu kiš.... to su sve emisije kojima pink juri na stariju populaciju, a sličan mu je i rts sa svojim šarenicama, serijama, lošim tumačenjem politike....

dovoljno je da se pogledaju reklame i da se nešto zaključi. dok se na pinku reklamni blokovi svode na preparate ala diatea, anti kilogram, lekove, deterdžente, prozivode njihovih firmi i slično, na prvoj su zastupljeniji raznoliki i afirmisani proizovdi koje kada sabereš nisu većinski namenjeni babama i domaćicama....

što se tiče veličanja, ne mislim da veličaš pink, ni rts kao televiziju.... ali mi ovo forsiranje gledanosti u opštoj grupi kao najbitnije, kroz rezultate kojima oni pokušavaju da manipulišu oglasivačima i brane se od prve pred gledaocima, malo postaje napadno.
Reply
Potpisujem!

Editovao teddy: uklonjen nepotreban citat. Ne citirajte čitavu poruku koja direktno prethodi vašoj, jer se time nepotrebno otežava čitanje stranice, a sasvim je jasno da odgovarate na nju i kada nema citata. Takođe, u slučaju da je poruka na koju se odgovara duža, treba umesto cele poruke citirati samo rečenicu ili pasus iz nje na koji se odgovor odnosi.
Reply
(25. Oct 2011, 14:35)kachamack Wrote: dovoljno je da se pogledaju reklame i da se nešto zaključi. dok se na pinku reklamni blokovi svode na preparate ala diatea, anti kilogram, lekove, deterdžente, prozivode njihovih firmi i slično, na prvoj su zastupljeniji raznoliki i afirmisani proizovdi koje kada sabereš nisu većinski namenjeni babama i domaćicama....

što se tiče veličanja, ne mislim da veličaš pink, ni rts kao televiziju.... ali mi ovo forsiranje gledanosti u opštoj grupi kao najbitnije, kroz rezultate kojima oni pokušavaju da manipulišu oglasivačima i brane se od prve pred gledaocima, malo postaje napadno.

Bravo!
Teddy,ja ne kazem da je Prva najgledanija,nije,i verujem Pinkovim rejtinzima,ali to kako oni predstavljaju te rejtinge je strasno.
Najvise me nervira kad prave poredjenje sa emisijama Prve,i jos kazu PST.
Niko nema pravo da spominje konkurenciju da bi sebe podigao,ali to je pink,i to dovoljno govori o tome na sta su sve oni spremni zarad gledanosti.
Reality programi u Srbiji su unisteni dolaskom Farme,zahvaljujuci pink-u,jer nemaju granicu.Zato je posle EMOTION pukao sa VB-om zbog pinka i njegovih dvorova i farmera.
Prva mozda nije najgledanija,ali je najmodernija i najprofesionalnija televizija kojoj pink nije ni do kolena! Đavo

Emisije tipa Narod Pita gde Popovic na najgori moguci nacin manipulise ljudima.
"Siguran sam da sad ima 500 000 ,pa se onda ispravio na 100 000 ljudi koj isad cekaju na vezi da pogode tajanstvenu licnost" Facepalm
U to je 99% publike,POVEROVALO.Facepalm
Da ne nabrajam sad dalje ispade,ali to su najjeftinije moguce emisije,gde oni dodju sednu i eto caskaju,bez ikakvog koncepta,priprema za emisiju.
Zato on kaze"Sta ce mo sad,aee sad ce mo (pa dramska pauza) ,ajmo lutajuca kamera,samo dok rezija spremi" Facepalm
Muka mi je od toga i takvih emisija,a i Lea Kis nije nista bolja,dok npr.Dobro vece Srbijo jedino sto mogu da pohvalim,ali su i dalje losi po meni. Smile
Reply
Treba manje da gledate domaće kanale, onda bi vam bilo svejedno ako svi zajedno nestanu u plamenu.
Reply
Zanimljiva opazanja, kachamack.

Ja ''navijam'' za Prvu i zelim da svrgnu Pink, navijao bih za bilo koju tv koja bi im se priblizila. S'druge strane kritikujem Prvu kada ima razloga za to, u poslednje vreme sve vise.
Mene cudi RTS. Da li je moguce da je Tijanic odustao od jurnjave za rejtinzima, ove jeseni nema bukvalno nista novo. Gde je Olivera Kovacevic sa onom emisijom, Pantelic sa nekim kvizom, sta oni uopste imaju od emisija u prime time-u tokom radnih dana??? Nije da se bunim, ove emisije nisam ni gledao, prebacili su Svadbu gde joj je i mesto, RTS i ne treba da se takmici u gledanosti vec da nudi kvalitetan program.

EDIT: Sad sam pregledao RTSov program i svaki dan ove nedelje u 2100 ide film.Surprise
Reply
(25. Oct 2011, 20:19)hawkeye Wrote: Treba manje da gledate domaće kanale, onda bi vam bilo svejedno ako svi zajedno nestanu u plamenu.

Naklon

(25. Oct 2011, 14:35)kachamack Wrote: ali ne sumnjam u to da je prva kako i sama kaže najgledanija u ciljnoj grupi

E, vidiš, ja ne vidim zašto bih ikome verovao da je najgledaniji na lepe oči, a pogotovu ne nekome ko je namerno obmanjivao gledaoce kao u slučaju „prenosa“ Čolićevog koncerta.

Ti slobodno veruj.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)