Poll: Koje kanale biste najviše voleli da IPTV doda u svoju ponudu? (moguć izbor više opcija)
You do not have permission to vote in this poll.
Sport Klub-ove kanale
36.94%
99 36.94%
History
12.69%
34 12.69%
Fox Crime, Fox Life
33.58%
90 33.58%
Kanale sa domaćom muzikom
1.49%
4 1.49%
Sci Fi, Cinemania, Motors TV
11.57%
31 11.57%
Neki drugi (navešću u postu)
3.73%
10 3.73%
Total 268 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

mts TV - opšta tema
...e pa kad je tako, onda neka Open Telekom IPTV napravi neki svoj kanal sa SF filmovima i serijama i neki sa komedijama i crimi serijom. recimo neka naprave dil sa feelmax kucom pa neka bude i Feelmax SF, Feelmax Crime i Feelmax Family Smile
znam da je ovo verovatno "glup" predlog jer odakle njima pare da plate prava za sve to ali eto,...cisto kao ideja...
Reply
(18. Jan 2012, 00:36)laki2008 Wrote: odakle njima pare da plate prava za sve to

Naravno, odakle im pare, morali su da se izuju za Đilasov projekat Arenu, pa sad godinama nećemo videti pošten nov kanal na IPTV-u.

Reply
@teddy
Živo me zanima kako je prošao Kopernikus kada je objavio te podatke pošto u svim ugovorima postoji odredba o poverljivosti podataka.

Inače, pre 5. oct. 2000. godine operatori su sve strane kanale emitovali na divlje. Nakon 5. oct. strani kanali su dugo boksovali sa operatorima kad, kako i po kojoj ceni da naplaćuju jer je tada cena pretplate bila oko 100 dinara (2012. će biti oko 1000 dinara) da bi 2004. godine konačno postigli dogovor kada su EBU i neke druge strane grupacije potpisale ugovor na 5 godina sa udruženjem kablovaca po kome je cena za prvu godinu izuzetno niska i koja se svake sledeće godine povećava. Na taj način je napravljen kompromis da strani kanali ne unište biznis našim operatorima ali da cena progresivno raste dok ne dođe do one koju su vlasnici prava zahtevali. Iz ovog razloga svake godine, pre 1. marta, cena kablovske poskupljuje.

Odakle info da je Arena Đilasov projekat?

@laki2008
Telekom je sigurno kuća koja treba da razmišlja o svojim kanalima. Tu međutim postoje dva problema:
1. IPTV im je projekat koji još uvek donosi gubitke pa je pitanje koliko su spremni da uđu u dalje velike investicije pre nego stanu na svoje noge.
2. Kvalitetan (skup) tematski kanal treba neko da plati (korisnici). Telekom ima 100.000 i kusur korisnika + nešto u Bosni + 100.000 PTT, što je nedovoljno. Odnosno, da biste lansirali neki nov kanal njega treba prodati i drugim operatorima, pre svega SBB-u koji drži oko 50% tržišta. SBB je toga svestan pa diktira uslove i štiti svoje interese, videli smo kako su ih nasankali sa Arenom.
Reply
(18. Jan 2012, 10:50)DING Wrote: Odnosno, da biste lansirali neki nov kanal njega treba prodati i drugim operatorima, pre svega SBB-u koji drži oko 50% tržišta. SBB je toga svestan pa diktira uslove i štiti svoje interese, videli smo kako su ih nasankali sa Arenom.
...Izvinjavam se ali kazes- treba prodati nov kanal i drugim operaterima? Da li je to zakonska obaveza ili je rec o isplativosti pa ga zato treba prodati. SBB je najbolji primer da se to "pravilo" ne postuje (Universal, Viasat i Fox kanali) koje ne dopusta za reemitovanje Open IPTV-u cak i da se formira varijanta pay paketa za ove kanale. Ako je po zakonu, krse ga, a ako je rec o isplativosti, zar im nije bolje da uzmu jos neku "kintu" od pay paketa koji bi prodali Telekomu (ako se vec boje da ga puste u osnovnu ponudu Telekomu)? Nisam siguran da su gazde Viasata, Univesala i Fox-a srecni sto njihove kanale ne moze da gleda jedan dobar deo gledalaca na srpskom trzistu. Zar i njima nije cilj da sto vise gledalaca gleda te kanale bez obzira kod kojeg su operatera? Nisam siguran cak da su najbolje upoznati vlasnici tih tv kanala sto im na terenu rade njihovi agenti prodaje za podrucje Srbije, bio to SBB ili neko iznad njega. Koliko znam "osveta" sa Arenom je dosla kao reakcija Telekoma na potez SBB-a, mozda gresim...ali naravno smatram da bi i Telekom trebao da napravi dil sa SBB i omoguci i njihovim gledaocima da gledaju Arenu.
Reply
Meni baš "upada u oči" da Fox Life i Fox Crime imaju istovetnu cenu sa Sinemanijom i Film Plusom.
Reply
@laki2008

Nažalost, u Srbiji još uvek ne postoje zakonske must carry/must offer obaveze jer monopolisti to koče...
Reč je o isplativosti. Pomenuo si Arenu u koju su uloženi milioni za kupovinu prava za prenos. Da bi se taj novac vratio paket je potrebno prodati velikom broju korisnika a kako SBB drži 50% korisnika u Srbiji na njih se mora računati... Sa druge strane, SBB u svaki kanal koji investira u startu zna da on može biti dostupan polovini korisnika u Srbiji + Total TV korisnici u okruženju + Telemach korisnici u Sloveniji i BiH...
Na pitanje zašto vlasnici Viasat i Fox kanala dozvoljavaju ekspluzivu ne mogu da odgovorim jer nemam dovoljno informacija. Mogu samo da pretpostavim da je SBB na vreme zaključio dugoročne ugovore pod dobrim uslovima za te kanale, finansirao lokalizaciju i sl. a sa druge strane dobio neku polu-ekspluzivu. Čega tu još ima nisam siguran...
"Osveta" sa Arenom je došla upravo od strane SBB-a. Držali su Arenu dok nisu napravili iole konkurentan paket a onda se osvetili onima koji su se drznuli da uče tatu kako se deca prave. Ja sam ubeđen da Arena bez SBB-a pravi gubitke a SBB neće da emituje Arenu jer time konkurentu nanosi gubitke. Videćemo koja će prava za prenose zadržati Arena, mada me ne bi čudilo da zadrže sve, jer ljudi koji o tome odlučuju barataju sa tuđim parama (parama građana Srbije).

Reply
Nece sve da zadrze vec su im otisli Spanci....a to za pare gradjana si u pravu
Reply
Pa, Telekom je uzvratio na isti način SBB-u, ne da mu Arenu. I kome takav sistem najviše odgovara - državi. Nije začudo da je telekom jedna od najprofitabilnijih firmi u Evropi. Najviše ispaštaju građani. Jedni ne mogu da gledaju ovo, drugi ono i da hoće da plate. A državi takav sistem najviše odgovara i zadovoljno trlja ruke. Pre mesec dana je bila neka spodoba iz RRA gost na Beogradskoj hronici i kaže "Ne postoji ekskluzivno pravo na kanale, operateri sami biraju koje će kanale uzeti u paket." A narod ćuti i guta takve nebuloze. Svaki dan se na Arena Sport sajtu pojavi bar 10 pitanja "Kad će arena na SBB i Total?" Ovi bar iskreno odgovaraju - Nikad.
Reply
(18. Jan 2012, 10:50)DING Wrote: Živo me zanima kako je prošao Kopernikus kada je objavio te podatke pošto u svim ugovorima postoji odredba o poverljivosti podataka.

Kopernikus je podatke objavljivao 2x, a kao što vidimo, i danas posluje.

Ono što mene živo zanima jeste koji je interes osobe koja tvrdi da je odlučivala o ponudi nekog kablovskog operatera da ovde pokušava da nas obmane lažnom informacijom da kanali sa serijama koštaju skoro 1 € po pretplatniku.

(18. Jan 2012, 10:50)DING Wrote: Odakle info da je Arena Đilasov projekat?

Iako su zvanični vlasnici u trenutku prodaje Arene Telekomu bili Đaković i kiparski SportAdd, Đilasovo ime provejava na više mesta u celoj priči:

- prethodnu kompaniju u kojoj je Vuk Mitrović radio, TAF sport, držali su Grci i Đilas
- Đilas je vlasnik srpskog Sports Add-a (pominje se u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije o kontroli medija, a to potvrđuje i APR)
- Kiparski SportAdd Limited koji je zvanično u vlasništvu Vuka Mitrovića ima sajt SportsAdd.com, dakle sa slovom S koje se pojavljuje u imenu Đilasove srpske firme, ali ne i kiparske
- Vuk Mitrović je prvi saradnik Đilasa u Košarkaškom savezu Srbije, i to za finansije
- vrlo teško bi Arena ekspresno ušla u ponudu Telekoma (poznato je da je i za najmanje promene u toj firmi potrebno milion potpisa raznih namnoženih direktorčića ako ne dolaze „odozgo“) i kasnije kao gubitaš koji je u dva navrata gubio prava na pojedine prenose zbog neplaćanja bila prodata toj kompaniji da tu nema prstiju (vrha) Demokratske stranke, podsećam Radujko je nedavno izabran u GO te stranke
- Đilas je zajedno sa Radujkom javno promovisao Arenu sport

Dakle, kao što je jasno da je Mitrović većinski vlasnik Avale: gle čuda - njegov i deo austrijskog advokatčića koji uopšte ne učestvuje u upravljanju firmom u zbiru idu preko 50%, tako je jasno i da iza projekta Arena sport stoje Đilas i DS.

Slobodno iznesi sva svoja saznanja koja ti imaš o vlasnicima Arene i zbog kojih si iznenađen mojom tvrdnjom.

(18. Jan 2012, 10:50)DING Wrote: IPTV im je projekat koji još uvek donosi gubitke

Normalno, kad su izabrali tehnički inferiornu platformu koju niko normalan ne koristi, a odbili dve najzastupljenije svetske platforme, Microsoftovu i Thomsonovu (sada Technicolorovu). Zato su u svemu kasnili, godinu dana im je trebalo za uvođenje teleteksta (kog ni danas nema na stranim kanalima), HD su ponudili tek treći u državi, iza Radijus vektora i SBB-a, kasnili su sa uvođenjem mogućnosti gledanja na dva prijemnika, ne nude prijemnik sa mogućnošću snimanja, ne nude čuvanje snimljenog na ono malo kanala (manje od četvrtine celokupne ponunude) na kojima je moguće duže od tri dana itd.

Pošto su relativno kasno (tek kao četvrta ex-Yu zemlja koja uvodi IPTV) ušli na dosta zasićeno tržište na kome je dobar deo urbane publike pokriven, morali su da ponude nešto sasvim novo i u svakom smislu superiorno u odnosu na postojeće platforme, a ne samo da se oslanjaju na bolji kvalitet slike u odnosu na analognu kablovsku. To nisu učinili i zato ova IPTV platforma predstavlja veliki neuspeh, za razliku od npr. crnogorske, iako i njih SBB i te kako koči ekskluzivama na pojedine kanale.
Reply
Ne znam čemu taj ton i optužba da nekog pokušavam da obmanjujem. Ja ovde iznosim svoje stavove, saznanja, pretpostavke i predviđanja i trudim se da argumentujem sve izneto. Ukoliko sam nepoželjan na forumu molim da mi se to otvoreno kaže, nije nikakav problem da napustim forum ako je to po volji administratora...
Za cenu 1 evro sam prvo rekao "npr." a zatim sam rekao da sam cenu lupio pošto je okrugla cifra ali da verujem da nije daleko od istine i da mogu da pretpostavim da je recimo 0.7... Dakle, "lupio sam" i "verujem" što ne može da se okarakteriše kao "obmanjivanje lažnim informacijama".
Sama činjenica da AXN kanali nisu široko zastupljeni a reč je o kvalitetnim kanalima govori da je cena visoka... Sad, da li je 1 evro, 0.7 evra ili 0.3 evra (u kom slučaju su svi operatori koji ih ne emituju idioti) je tema za raspravu i nagađanja...

Nisam se iznenadio za Đilasa i Arenu nego sam pitao odakle info. Analiza Sports Add / Sport Add daje dovoljno indicija o umešanosti Đilasa...
Prema mojim saznanjima kompaniju HD Win, vlasnika Arena Sport kanala, je osnovao Goran Đaković, bivši većinski vlasnik Sage (velikog partnera Telekoma) i čovek blizak DS-u.
Tri meseca nakon osnivanja firme, pre nego je Arena počela da emituje, Đaković stavlja zalogu na 100% udela u firmi:
http://pretraga.apr.gov.rs/RepsisPublicS...1460663421
U čiju korist je zaloga data ne znam. Jeli to Telekom, Đilas ili neko treći... Svakako je jasno da je Đaković delovao od početka u nečije ime ko nije želeo da se to sazna...
Kiparski Sportadd Limited tek kasnije dolazi kao vlasnik 9% udela...

Kako je Arena u 2010. godini ostvarila neto gubitak od 647.975.000 dinara (http://fi.apr.gov.rs/prijemFI/Cir/podaci...odina=2010) siguran sam da to nije pokrio ni Đaković, ni Đilas već Telekom (građani Srbije).
Uloga Đilasa u celoj priči može biti da je posredovao pri kupovini prava prenosa i da je tu dobro zaradio. Napominjem da je ovo moja pretpostavka i da mi nije namera da ikoga obmanjujem lažnim informacijama.

Uz prihvatanje opaske o lošem izboru platforme mislim da je glavni uzrok neuspeha IPTV-a bahatost Telekoma i neozbiljno shvatanje moći SBB-a na pay TV tržištu.
Na televiziju prema prihodima odlazi tek 2 do 3% tržišta telekomunikacija (ima u Ratelovom izveštaju), na telefoniju ide oko 2/3 prihoda a na internet oko 1/3. Veliki teleco operatori se televizijom bave kako bi upotpunili triple-play paket. Tako je i Telekom pokrenuo IPTV kako bi bio spreman za triple-play doba u Srbiji koje tek sada polako dolazi. Olako su verovali da dampingom, finansijkom moći i političkom podrškom mogu tek tako da naprave uspešnu priču. SBB ih je više puta našamarao zahvaljući iskustvu na tržištu i epitetu soroševci. Nadam se da su nešto naučili i da će okrenuti list. Svakako, kad dobiju privatnog vlasnika da će biti ozbiljnije i drugačije (za njihov biznis sigurno, za korisnike nisam siguran)...

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)