Vojna akademija - RTS, SRG™
Quote:Zbog serije, glumci odslužili vojni rok!
N. Atanacković - 23. 01. 2012.14:47h

U subotu na RTS-u počinje sa emitovanjem nove serija "Vojna akademija" , sa ciljem da javnost kroz zanimljiv i duhovit način upozna sa radom Vojne akademije i njenih kadeta

[Image: 19122_dejan-zecevic-sa-glumcima-pasuljan...1327326538]

U seriji učestvuje 135 glumaca, 700 statista i preko 2000 vojnika, kadeta i oficira.

Za mlade glumce koji glume kadete, ova serija bila je težak zadatak. Njihove uloge su akcione pa su stoga morali da prođu obuku i da 6 meseci provedu kao stvarni kadeti akademije.Ustajali su u 6 ujutru, nameštali krevete, učili da nose uniformu i pritom zaista nisu bili pošteđeni.

Na konferenciji za novinare obratio se i Ministar Odbrane Dragan Šutanovac:

[Image: 19123_prva-klapa_af.jpg?ver=1327326588]

- Nisam znao da treba da se obratim, rekao je ministar i nastavio:

- Cilj serije da demistifikuje ovu ustanovu, koja je u poslednjih pet godina zaista postala jedna moderna i nova akademija.Kao što vidite i sami isti je broj mladig glumaca i glumica koji glume kadete, što potvrđuje novu praksu i dokazuje da iz akademije izlazi sve više i više žena oficira.

Ono što je zanimljivo jeste da je serija bazirana da istinitim pričama, scenarista Gordan Mihić je iz dana u dan, iz nedelje u nedelju, na Vojnoj Akademiji razgovarao sa psihologom i profesorima Akademije, iz svih razgovora u koje su bili uključeni i roditelji studenata, iz svih proživljenih iskustava, nastale su televizijske priče bazirane na istinitim događajima, ponekad ozarene posebnim humorom, uz neobične ljubavne zaplete.

[Image: 19125_dsc-0272_af.jpg?ver=1327326681]

Reditelj Dejan Zečević rekao je da je baza ove serije i njen uspeh u kastingu, tačnije u odabiru glumaca:
- Ja sam radio kasting, naravno, i mislim da je to moj najveći uspeh. Većina glumaca su mladi i perspektivni ljudi pred kojima se smeši uspešna karijera, rekao je Zečević i naglasio da je bilo i teških momenata u seriji:
- Zbog vremenskih uslova bilo je i teških momenata u snimanju, ali iskreno verujem da će se serija dopasti gledaocima i da će se njenim prikazivanjem vratiti neke moralne vrednosti koje su nažalost zaboravljene.

[Image: 19126_branislav-lecic_af.jpg?ver=1327326712]

Glumac Branislav Lečić u seriji glumi načelnika Vojne Akademije:
- Ja glumim čoveka koji je kreator i koji je odgovoran za vaspitavanje kadeta koji će jednog dana biti oficiri i koji će voditi naš narod, istakao je glumac.

[Image: 19127_bojan-peric_af.jpg?ver=1327326744]

Mladi glumac Bojan Perić koji tumači ulogu Stošića, inteligentnog mladića koji je cinik, ponekada i nehuman, bivši vođa navijača, ispričao je kako mu je bilo na snimanju i na priprema za ulogu u "Vojnoj Akademiji" :

- Ja nisam pre ovoga imao vojno iskustvo, jer sam bio još student kada je ukinut vojni rok, hvala Ministre, našalio se glumac i nastavio:

- Sedam meseci sam se pripremao na Akademiji za ulogu, tako da sam na neki način ispoštovao vojni rok. Treba imati na umu da smo mi samo glumci koji treba da dočaraju kadete, ali mislim da smo u potpunosti uspeli.Želim da verujem da su mladi glumci u ovoj seriji budućnost televizije, ispričao je Bojan.

Pored Bojana Perića uloge tumače i Radovan Vujović, Nikola Rakočević, Ivan Mihailović, Branko Janković, Tijana Pečenčić, Dragana Dabović, Tamara Dragičević, Anja Stanić, Jelisaveta Orašanin, Iskra Brajović u ulogama kadeta.

Ljubomir Bandović, Nebojša Milovanović, Miloš Timotijević, Jelena Jovičić i Branislav Lečić kao profesori na Akademiji.

[Image: 19128_tamara-dragicevic-ii_af.jpg?ver=1327326781]

Mlada glumica Tamara Dragičević koja se već proslavila ulogom u "Montevideo Bog te video" rekla je da joj je ovakva obuka na Akademiji baš bila potrebna:

- Nikako nisam mogla da naučim da izvadim ruke iz džepova kada hodam, da napolju uvek nosim beretkicu, da za 20 minuta namestim krevet. Hvala ekipi što su me uveli u sve to, zaista mi je trebalo to mučenje, postala sam čovek i spremna sam za udaju - rekla je Tamara.

Popričali smo i sa glumcima Jelenom Jovičić i Nebojšom Milovanovićem koji su inače zaljubljeni par u seriji, on je kapetan, a ona psiholog na Akademiji.Pitali smo Nebojšu da li mu je teško palo da bude strog kapetan i da daje naredbe mladim kadetima:

[Image: 19129_jelena-jovicic-i-nebojsa-milovanov...1327326816]

- Naravno da mi nije teško palo, to mi je u krvi, nasmejao se glumac i ispričao nam je da su se mlađani glumci previše žalili:

- Ja sam ipak ona generacija koja je išla u vojsku i mogu da kažem da za glumce koji glume kadete nije bilo toliko strašno koliko kažu, ipak je pravi vojni rok nešto sasvim drugačije, rekao nam je Nebojša.

Dok je Nebojši uloga kapetana došla prirodno, Jelena se pripremala za ulogu psihologa:

- Na Akademiji sam prošla silne razgovore sa pravim psiholozima ne bi li mi objasnili koliko oni zaista mogu nekome da ponognu i koliko oni utiču na život i odluke kadeta, kako se oblače i ponašaju. Osim što sam psiholog, Kapetan Kašanin i ja imamo jednu divnu romantičnu priču, tako da osim vojske ima i ljubavi - ispričala je glumica za Pulsonline.

[Image: 19124_dsc-0111_af.jpg?ver=1327326830]

Pitali smo ih i koji kadet im je bio omiljen, međutim nisu hrteli da nam otkriju, ali smeh novinara izmamio je mladi glumac Branko Janković koga u seriji otac priprema za Akademiju na razne načine, uostalom sačekajte subotu i videćete sami.

izvor: Blic - Puls
[Image: mzAebF3.gif]
Reply
Quote:понедељак, 23. јан 2012, 20:00 -> 21:33
Још четири дана до „почетка обуке“

Модерна серија која ће афирмисати помало заборављене вредности и приказати шта се данас дешава у војсци, на паметан, духовит и јако живахан начин, пред гледаоцима од суботе, 28. јануара, после Дневника у пола осам. У снимању учествовало 135 глумаца, 700 статиста и 2.000 војника, кадета, официра.

Прве серије о војним кадетима снимљене су и приказиване у Америци давних 50-их година прошлог века. Било је и популарних филмова на ту тему - Топ ган, Официр и џентлмен.

[Image: Reditelj-Zecevic.jpg]
Редитељ Дејан Зечевић

Наша серија Војна академија нуди истините приче из живота које је у сценарио преточио Гордан Михић, снимљене у аутентичним амбијентима - Академије на Бањици, војним аеродромима, полигонима, касарнама, центрима за обуку, а под редитељском палицом Дејана Зечевића.

У ведром духу, приповеда се о племенитости и части војничког позива у другој деценији 21. века.

„Главна идеја водиља била је да прикажемо шта је то што се данас дешава у војсци, а не да се бавимо само историјом на коју смо изузетно поносни, али верујемо да и данас има много тога што чинимо у систему на што можемо да будемо поносни", рекао је на конференцији за медије Драган Шутановац, министар одбране.

[Image: Sa-konferencije-za-medije-2.jpg]
Конференција за медије у Дому војске Србије

„Ако се своди на једну дефиницију ова серија, ја бих рекао да је ово паметно, духовито и јако живахно", сматра Миодраг Зупанц, главни и одговорни уредник културно-образовног програма РТС-а.

За потребе продукционо захтевног пројекта, ангажовано је 135 глумаца, 700 статиста и 2.000 војника, кадета, официра. Разнолику галерију ликова чине млада лица и искусни глумци.

[Image: Ministar-i-nacelnik-na-konf.jpg]
Министар одбране Драган Шутановац (трећи здесна) и начелник Војне академије Младен Вуруна (други здесна)

„Трудили смо се да направимо једну модерну серију, која опет, на неки начин, афирмише и неке вредности које су можда помало заборављене, јер генерално и војска као институција то негде у великој мери и промовише. Ту постоје и нека морална правила и то је оно што мислим да је занимљиво", став је Дејана Зечевића, редитеља серије.

Серију чини 16 једночасовних епизода, а с јунацима Војне академије, гледаоци РТС-а дружиће се суботом после Дневника у пола осам.

[Image: Glumacka-ekipa-serije.jpg]
Глумачка екипа на конференцији у Дому војске Србије

izvor: RTS /ima video/
Reply
http://www.youtube.com/watch?feature=pla...L_42NnDelE
http://www.youtube.com/watch?feature=pla...e_q-LdXYsI
http://www.youtube.com/watch?feature=pla...F7EjCBCOBk
Reply
Quote:субота, 28. јан 2012, 20:01 -> 21:41
Добро дошли на „Војну академију“!

Прва од 16 епизода нове игране серије „Војна академија“, вечерас је емитована на Радио-телевизији Србије. О њеним јунацима, њиховим авантурама и искуствима на снимању говоре глумци остварења редитеља Дејана Зечевића и сценаристе Гордана Михића.

До сада затворен свет у коме владају младост, духовна снага, напор, дужности и жртвовање, отворили су нам сценариста Гордан Михић и редитељ Дејан Зечевић, кроз причу која прати судбине кадета и кадеткиња из различитог социјалног окружења, али и крајева Србије.

Од прве срећне вести да су примљени на Академију, до сусрета са реланошћу новог живота.

„Покушали су да нас уведу у систем који је у војсци редован. Сваки кадет мора за 10 или 20 минута да се среди, опере зубе, умије, намести кревет под конац", описала је своја искуства млада глумица Тамара Драгићевић.

Поред ликова младих кадета, ту су и старешине, које тумаче Бранислав Лечић, у улози начелника, Љубомир Бандовић и Небојша Миловановић као капетани Војске.

Глумац Небојша Миловановић истиче да је њему доста тога било познато јер је и сам морао много да научи током војне обавезе, али да су се правила службе доста изменила. Уз помоћ саветника из Војске Србије, међутим, лако се прилагодио новој ситуацији.

[Image: Vojna-akademija-b.jpg]

„Сигуран сам да ће гледаоци да се вежу за ову причу јер она садржи судбине људи и сутуације у којима деца могу да одсањају неки сан, у овом случају, одлазак на Војну академију", закључио је Бранислав Лечић.

Емоција и хумора биће већ у првој епизоди, а у даљем току серије, још више ће се развијати.

izvor: RTS /ima video/
Reply
Quote:Nebojša Milovanović: Uniforma za ponos
Jasmina GRBIĆ | 11. februar 2012. 09:24

Glumac Nebojša Milovanović, kapetan Kašanin u seriji „Vojna akademija“: Želja nam je da gledaoci uživaju ispred malih ekrana, ali i da mladim ljudima predstavimo Vojnu akademiju

[Image: spek-Milovanovic.jpg]
Nebojša Milovanović
Foto V. Danilov

PROMOCIJA vojnog poziva i vraćanje poverenja mladih ljudi u vojničku profesiju - serija je „Vojna akademija“. Ideja ministra odbrane Dragana Šutanovca i producenta Nebojše Garića, dobar scenario Gordana Mihića i režija Dejana Zečevića, bili su dobitna kombinacija da gledaoci subotom uveče budu uz RTS.

Ipak, najveći pogodak su mladi glumci, kadeti Vojne akademije i njihovi sjajni oficiri. Jedan od njih, koji je uživao na snimanju ove serije i s ponosom nosio oficirsku uniformu, i koji preporučuje seriju gledaocima svih generacija, jeste i glumac Nebojša Milovanović, u ulozi kapetana Kašanina.

- Ono što je želja svih nas jeste da gledaoci uživaju ispred malih ekrana, ali i da mladim ljudima predstavimo Vojnu akademiju kakva ona zaista jeste - priča Nebojša. - Verujem da će mnogima posle gledanja ove serije vojska postati životni poziv. Videćete kako se živi i radi, kakva im je hrana, kakvi su kada su srećni, kada plaču... Serija je i informativna i edukativna. Vojska jeste ogledalo države, i to će se videti i kroz „Vojnu akademiju“. Tu se mladi uče nekim stvarima koje će im značiti u životu, počinju drugačije da se odnose prema pojmovima država, patriotizam, odgovornost...

Quote:POMOĆ OD STARIJIH

* U FILMU „Lajanje na zvezde“ igrali ste đaka i dobijali savete od starijih glumaca. Da li ste se sada našli u ulozi „profesora“?
- Gluma je dug proces i ja mislim da sam tek na početku, ali svakako sam se setio sebe kada sam počinjao, tako da kad god mogu i koliko mogu, pomažem. Sećam se svog prvog kadra sa Aleksandrom Berčekom i ne mogu da vam opišem šta je to značilo za mene. On je i veliki glumac i veliki čovek. I to se ne zaboravlja, ostaje usađeno kao etički kod. Voleo bih da se nađem u situaciji da pomažem mlađim glumcima, a isto tako mi je drago što su oni naučeni da poštuju i cene starije kolege.

* Da prikažete tu autentičnost, pomogli su vam pravi vojnici?

- Kadeti su išli na obuku, spavali su na Akademiji da bi se uklopili, učili pravila službe... Obuka je i za njih i za nas trajala sve vreme snimanja. Njima je sve to bilo potpuno nepoznato, potpuno drugačije od ovdašnjeg sveta. Ljuba Bandović i ja igramo kapetane, koji su nadređeni kadetima, i mi smo takođe prošli obuku, ali je nama bilo lakše jer smo obojica služili vojsku.

* Neke priče su istiniti događaji?

- Istiniti su neki likovi. Gordan Mihić je boravio neko vreme na Akademiji i pričao sa kadetima i oficirima. To se videlo na organizovanom gledanju nekih epizoda s pravim kadetima i oficirima u vojničkom amfiteatru. Glumcima su prilazili pravi kadeti i oduševljeno govorili: „Pa, ti igraš mene!“ Bilo je raznih situacija, neke su se dešavale, neke smo mi morali da nadomestimo, i samim tim učinimo ih duhovitim i zanimljivim publici.

* Da li je vojska danas malo liberalnija?

- Sve je isto kao i kada sam ja išao u vojsku, samo što su sada ljudi koji se obučavaju oni koji to žele. Zadržan je šarenoliki profil ljudi u vojsci. Kada svi dobiju istu uniformu ne razlikuju se spolja, već samo po tome kakav je ko čovek. To je suština, i jedna od najdragocenijih stvari u vojsci. Zna se zbog čega neko mora da se sluša, pozdravlja. Tako se uči poštovanje, normalan odnos među ljudima. Pravila službe su zadržana, osim što Akademiju sada ulepšavaju žene.

* Kakva je vaša uloga?

- Zanimljiva. Kapetan vojske priliči i mojim godinama i iskustvu. To je visoki oficirski čin, i kapetani su ljudi u najboljim godinama. Nemaju toliko dodira sa vojskom, ali spremni su i da uzmu oružje i da pokažu svoje znanje i veštine, u dobroj su kondiciji, a pre svega su dobri pedagozi. Ljuba Bandović ima vrstu iskoraka napred, lako se „pali“, i zato se i zove kapetan Žarač, a ja sam kapetan Kašanin, smirujem situaciju, i uvek dajem poslednju reč. U tandemu funkcionišemo sjajno, i ti različiti karakteri donose mnogo duhovitih situacija. Pred kadetima su ljudi od autoriteta, ozbiljni i strogi, a kada se zatvore u kancelariju, zaigraju šah i neprestano se nadmeću praveći jedan drugom smicalice. Prava su deca koja se igraju.

* Bilo je i ljubavi u seriji?

- Kako da ne, svi ti ljudi imaju svoje privatne živote. Moj lik je takav, povučen, i ne priča se mnogo o njegovom životu. Ali svašta će se zakuvati, zamutiće se kaša i desiće se nešto neočekivano. Njegova priča je drugačija od svih drugih.

* Da li vam se dopalo nošenje uniforme?

- Svaki put kada obučem uniformu, osećam se značajno. I kada sam bio vojnik imao sam neke privilegije, mogao sam da izlazim na predstave, možda sam dobijao malo bolje čizme, i sada kada se setim, bio je to lep period. Ali kao kapetan, nosio sam najbolje čizme, svečanu uniformu, i to je stvarno prelepo. Zanimljivo je da su nam se pravi pitomci javljali, jer su pozdravljali čin, nisu ni gledali ko smo. Posle su se sami sebi smejali. Ali u vojsci se zna red i mora da se poštuje. I mi smo kao kapetani dobijali ozbiljne kritike od pukovnika, jer ih nismo pozdravljali. Diže se zastava, a mi ne ustajemo, već uživamo u ispijanju kafe. Rekli su nam tada: „Kada ste u uniformi, onda ste vojnici i morate sva pravila da poštujete.“

izvor: V. Novosti
Reply
Quote:Bojan Perić: Uniforma nije bauk
T. LOŠ | 10. mart 2012. 12:10

Mladi glumac Bojan Perić (26) - Danijel Stošić, junak iz serije “Vojna akademija”: Nikada nisam imao realnu sliku vojske

[Image: spek-bojan-peric.jpg]
Bojan Perić Foto V. Danilov

VOJNI rok nije odslužio, ali mu je maslinastozelena uniforma prirasla za srce. Shvatio je to kada se, posle sedam meseci, oprostio od nje. I mada je verovao da mu se kadetski život nikada neće dogoditi, Bojan Perić (26) ga je prilično osetio - zahvaljujući Danijelu Stošiću, junaku iz serije “Vojna akademija”.

Ako ste već osvojeni ovom pričom, sigurno ste zauzeli stav prema mladom buntovniku, neretko ciničnom, često surovom i sirovom u komunikaciji s ljudima. Bez pretenzija da ga brani, Bojan kaže da je svaka Stošićeva reakcija posledica nedostatka roditeljske pažnje i ljubavi.

- Njemu fali plemenitosti, koja se dobija odrastanjem u zdravoj sredini - objašnjava Perić. - Zbog toga je on krut i grub prema drugima. Zbog toga ima potrebu da sve provocira, jer je to način da se istakne i odbrani od samog sebe.

Rešen da ostane misteriozan, glumac nam je, ipak, rekao da će prilike za otkrivanje pravog Stošićevog lica biti. I dodaje da su ga svi okupirali pitanjem koliko ima sličnosti između njih dvojice.

Quote:TEORIJA PADA U VODU

TEORIJA o ”opakom” Stošiću bi već u večerašnjoj epizodi (20.05, RTS 1) mogla da padne u vodu, kada budemo videli da on i nije toliko hladan i surov kakvim se predstavlja. Danijel će sve iznenaditi izvinjenjem kadetkinji Tanji (Iskra Brajović), koju je povredio jedne noći...

- Svakako da mene ima u njemu, kao i njega u meni, ali nije nam ista osnova. Obojica smo jedinci, s tim što sam ja uvek imao snažnu podršku roditelja. Danijel i ja smo odrasli i vaspitani na drugačijem sistemu vrednosti, pa su nam i reakcije drugačije. I ja volim sport, ali nikada nisam bio vođa navijača - kaže Bojan.

Kako su svi junaci “Vojne akademije” inspirisani stvarnim ličnostima, o kojima je scenarista Gordan Mihić mnogo istraživao, Perić je dobio šansu da upozna “pravog” Stošića. U razgovoru s njim, shvatio je, kaže, kako je moguće da iskočiš iz šablona a da ipak poštuješ vojsku... kako da budeš drugačiji a da se ipak uklopiš.

Rad na ovoj ulozi odškrinuo mu je vrata institucije, za koju je ranije verovao da je bauk.

- Nikada nisam imao realnu sliku vojske, ali sam, kao i većina, mogao da tvrdim da je rigidna i zatvorena. Ovaj kadetski, mada serijski, život mi je pomogao da uvidim da ona zapravo nije takva. Sada su mi jasnije i očeve priče iz vojske. Ima nešto u tome kada smo svi, bez obzira na materijalno stanje, jednaki... jer svi dišemo isti vazduh, jedemo istu hranu, spavamo u istim krevetima, imamo iste obaveze. Tada karakter najbolje ispliva na površinu - objašnjava glumac.

A šansu da ispliva njegov talenat, mladi glumac je dobio i u najnovijem producentskom poduhvatu Lika Besona “Lockout”, čija je premijera zakazana za 20. april u Britaniji. Sedam dana kasnije, Perića ćemo gledati u filmu “Gavran”, rame uz rame s Džonom Kjuzakom na premijeri u Los Anđelesu. Iako ponosan na ove uloge, za koje mu je bilo dragoceno i baratanje engleskim jezikom bez akcenta, Bojan kaže da mu veću radost pričinjava neslućena popularnost “Vojne akademije”.

Quote:Ivana Mihić: Fali nam pogled sa strane
Tatjana LOŠ | 10. mart 2012. 13:17

Glumica Ivana Mihić o ulozi u seriji „Vojna akademija“, inspiraciji za pisanje, borbi protiv otuđenja: Serija će se nastaviti, pa verujem da ću i ja imati priliku da još više izgradim svoj lik

[Image: spek-Mihic.jpg]
Ivana Mihić / Foto Miladin Šormaz

GLUMOM se zarazila još u devetoj godini. Kada je shvatila da njenim čarima ne može da odoli, Ivana Mihić je odlučila da ona za nju neće biti samo prolazna „dečja boljka“ već opredeljenje za ceo život. Gluma je odavno njena primarna profesija, „verifikovana“ i master diplomom na Fakultetu dramskih umetnosti, ali joj ona i dalje prilazi kao najlepšoj igri u kojoj, kako kaže, dotiče beskonačna prostranstva mašte. I druge, dugogodišnje ljubavi iz detinjstva - balet i klavir, bile su joj dragocene u petnaestogodišnjem igranju, prvenstveno mjuzikla, a Ivana se vremenom ostvarila i kao spisateljica, izdavač i producent. Kaže da su za tu raznolikost krivi njena radoznalost, smelost i promišljenost.

- To se posebno odnosi na posao producenta, jer on nosi veliku odgovornost prema drugim ljudima - saradnicima, koproducentima, saulagačima, donatorima... Sve je to važno ukoliko želite da budete pametan, uspešan i fer igrač, a to jeste moja potreba.

Ivanu trenutno gledamo u seriji „Vojna akademija“ (subotom uveče, na RTS 1), čiji je scenario napisao njen otac Gordan, a na ideju producenta Neleta Garića. Priseća se da je scenarista bio oduševljen ovom ponudom, pa je mesecima odlazio na Akademiju, osluškujući život u njoj. Ivana je, potom, od producenta i reditelja Dejana Zečevića, s kojim je radila na filmu „Kupi mi Eliota“, dobila ponudu da igra Emiliju Stošić.

Quote:PRODUKCIJA „NA LEDU

* IMA li trenutno posla za vašu produkcijsku kuću „Horizont“?
- Trenutno sam, nažalost, „zamrzla“ producentski rad. Novac za snimanje filmova ili serija se izuzetno teško nalazi, a još nisu regulisane ni sve odredbe Zakona o kinematografiji. Mislim da ću malo pričekati s ovim poslom.

Kada je pročitala scenario i upoznala se sa svojom junakinjom, pomislila je da je možda neobično da igra majku jednog kadeta, ali kako su joj se odmah svidele i priča i ekipa, rado je prihvatila zadatak.

* Hoće li se egoistična majka vremenom promeniti?

- Moj lik se razvija iz epizode u epizodu, tako da ćete vremenom shvatiti da li je ona zaista sebična. Emilija se veoma mlada udala za starijeg čoveka, veoma mlada je rodila sina, a mlada se i razvela. Možda je više zbunjena pred životom i nepripremljena za samostalni hod nego što je egoistična. Zbog izuzetno dobrog prijema „Vojne akademije“, serija će se nastaviti, pa verujem da ću i ja imati priliku da još više izgradim svoj lik.

* Koliko se ona razlikuje od Divne iz serije „Moj rođak sa sela“, u kojoj smo vas nedavno gledali?

- Divna Vranić je zrelija od Emilije, ali takođe žena u problemu. I ona je rano zasnovala porodicu, rodila dvoje dece, ali je uporedo gradila i svoju karijeru, kojoj je neretko davala primat. To isto je činio i njen suprug, Milomir Vranić, vojno lice. Njihovu ljubav su tako pojele poslovne ambicije, i kada su karijere počele da jenjavaju, oboje su se suočili s prazninom njihovog međusobnog odnosa i krhotinama ljubavi.

* Šta ste shvatili, naučili... kako dišu „jednostavni ljudi“?

- Više od tri godine pišem kolumnu za „Politiku“ u rubrici „Pogledi sa strane“, a te priče su pre nekoliko meseci objavljene u knjizi „Jednostavni ljudi“. U pitanju su pripovesti o ljudima koje viđamo svakog dana u hodniku zgrade u kojoj živimo, u samoposluzi u kojoj kupujemo, u raznim čekaonicama, javnom prevozu, bioskopu, školi, na parkingu, na ulici... To su oni koji primaju prosečne ili niže plate i penzije, oni koji čekaju na Birou za nezaposlene ili su bez motiva za rad. Oni nisu na naslovnim stranama, osim u drugom planu ili u velikoj grupi. Oni pate od osnovnih životnih problema i ja pokušavam da ih predstavim u punom značaju i ozbiljnosti.

* Da bismo bili bolji, nedostaje li nam svima taj „pogled sa strane“?

- Ako čovek ne vidi onog pored sebe, kako će znati da i sam postoji, kako će znati gde živi i šta se i s njim događa? Iz tog razloga je „pogled sa strane“ zapravo „pogled unapred“.

* Kako se borite i kako se boriti protiv otuđenja o kojem ste pisali u vašim romanima?

- Fenomenom otuđenja sam se bavila u sve tri knjige. „Moj jedini život“ je napisan u formi ispovesti tridesettrogodišnje devojke koja iz dana u dan traži izlaz iz usamljenosti u, kako kaže, sebičnom i poremećenom svetu bez emocija. U romanu „Led“ takođe pišem ispovest jednog četrdesetpetogodišnjeg muškarca. To je, zapravo, priča o svim onim mladim ljudima koji svoje znanje, talente, ambicije, pa čak i svoje privatne živote gube usled tragičnih društvenih događanja, nedefinisanih revolucija, ekonomskih stranputica, neverovatnih političkih grešaka i sopstvenog nesnalaženja u takvom svetu. A kako se boriti protiv otuđenja? Što se mene tiče, pokušavam da se borim radom, neprestanim kontaktima s ljudima, interesovanjem za druge, pokušajem da ih suštinski upoznam, razumem njihove potrebe i poglede, da pronađem zajednička interesovanja i zajedničku tačku oslonca. I, pre svega, trudim se da se borim za poštovanje i održanje pravih, istinskih vrednosti.

* Gde i kako najlakše pronalazite inspiraciju za pisanje?

- To je lako - izađem na ulicu, okrenem se oko sebe i svuda vidim priče, romane, drame, burleske... Vratim se kući, uključim televizor i dogodi se isto. Potrebno je samo da sednem za kompjuter i pišem. Poseban stimulans pruža mi činjenica što su mi knjige objavljene u više izdanja, a roman „Led“ se, već drugu godinu zaredom, nalazi na listi 25 najčitanijih knjiga u našim bibliotekama. Prošle godine je ušao i u prvih pet knjiga na konkursu za otkup Ministarstva kulture Srbije.

* Sugerišete li ocu na pisanju scenarija? Koliko mu je važan vaš sud, a koliko vi cenite sud vaše majke i koleginice (Vere Čukić)?

- U porodici redovno razgovaramo o poslu, a probleme pokušavamo da rešimo uglavnom sami, jer je slađe kada rebus rešite bez ičije pomoći. Međutim, svaka sugestija i onaj već pomenuti „pogled sa strane“, koji u ovom slučaju dolazi od ljudi kojima najviše verujete, uvek je dobrodošao. Više puta sam imala priliku da sarađujem s roditeljima. I bila sam veoma srećna tada, jer je postojalo poverenje, dok je zajednički cilj bio - postići najviši mogući kvalitet. Jednu od uloga koju najviše volim upravo sam radila s majkom, i to u predstavi „Maska“, po tekstu Miloša Crnjanskog, a u režiji Nikite Milivojevića. Sve troje smo sarađivali u odličnoj seriji reditelja Miloša Radivojevića i Miroslava Lekića, „Gore-dole“, u kojoj je igrala čitava plejada izvrsnih glumaca, a koju publika uvek rado gleda i reprizno.

Reply
Dobra serija.Pratim.
Reply
Quote:KONKURS PRODUŽEN DO 10.APRILA
TV serija povećala interesovanje za Vojnu akademiju
Tanjug | 15. 03. 2012. - 09:40h

Konkurs za upis kadeta i kadetkinja na Vojnu akademiju produžen je do 10. aprila, izjavio je danas brigadni general Mladen Vuruna.

Konkurs je otvoren 15. februara i uobičajeno traje mesec dana, ali je produžen za još 10 dana zbog velikog interesovanja i kako bi potencijalni kandidati imali dovoljno vremena da prikupe sva potrebna dokumenta, objasnio je Vuruna gostujući u emisiji vesti RTS-a.

On je naveo da će za narednu školsku godinu biti primljeno 185 kadeta i da se među njima očekuje oko 20 odsto kadetkinja.

Broj kandidata koji su se prijavili na konkurs značajno je povećan u odnosu na prošlu godinu, rekao je Vuruna i dodao da je tome doprinela TV serija o Vojnoj akademiji koju prikazuje RTS, a koja verno prikazuje prostor i ambijent Akademije.

Vuruna je podsetio da Vojna akademija garantuje zaposlenje, a što je takodje važno oficiri imaju mogućnost napredovanja u karijeri.

On je naglasio da je, zahvaljujući reformama sprovedenim u poslednje tri godine stabilizovano visoko vojno obrazovanje, a našim oficirima omogućeno da stiču zvanje mastera.

"Mislim da je ovo jedna od najvažnijih reformi koja je ikada sprovedena u vojnom obrazovanju", kazao je Vuruna i naveo da naši kadeti po bolonjskom sistemu mogu da nastave školovanje i van Srbije.

"Diplome Vojne akademije priznate su u drugim vojno-obrazovnim institucijima, tako da ćemo u bliskoj budućnosti možda imati i razmenu kadeta", najavio je načelnik Vuruna

blic

nije bas offtopic
Reply
Quote:"Vojna akademija": Neukusno je biti zvezda u Srbiji
Marija DEDIĆ | 17. mart 2012. 14:02

Tijana Pečenčić i Radovan Vujović za TV "Novosti" o „Vojnoj akademiji“, popularnosti, položaju glumaca

[Image: 07-Tijana-Pechenchic-vel.jpg]
Tijana Pečenčić i Radovan Vujović / Foto: Vojislav DANILOV

ŠTA se dešava iza kapije Vojne akademije, ko su ljudi koji su odlučili da život posvete vojsci, da li se i po čemu razlikuju od svojih neuniformisanih vršnjaka - samo su neka od pitanja na koje odgovara serija „Vojna akademija“.

Tajni svet institucije koja školuje buduće vojnike zanimao je i glumce Radovana Vujovića i Tijanu Pečenčić. Da bi se što bolje pripremili za uloge kadeta, razgovarali su sa studentima i psihologom Vojne akademije. Tokom višemesečnog snimanja naučili su kako se obraća nadređenima, strojeve radnje i najvažnije - shvatili da kadeti imaju iste probleme i dileme kao njihovi vršnjaci bez uniforme, da jednako vole i pate.

- Nadamo se da ova serija na pravi način oslikava život na Vojnoj akademiji i da gledaocima vraća veru u vrednosti koje su nažalost zanemarene - kažu Radovan i Tijana.

Čari vojničkog poziva osetili su i sami - plivali su pod punom ratnom opremom, bili u avionu iz koga su profesionalci skakali sa padobranom, prisustvovali polaganju zakletve u Valjevu gde su stajali u istom stroju sa pravim vojnicima. Ipak, ovo snimanje pamtiće po nečem važnijem od adrenalinskih scena.

Quote:ČEKANJE JE NAJTEŽE

Kada se kao šestogodišnjakinja našla na sceni dečjeg pozorišta, Tijana je prvi put poželela da bude glumica. Miris rekvizite odredio je njen put, a mada trenutno nije stalno zaposlena u pozorištu, nada se da će joj „Vojna akademija“ otvoriti i ta vrata. - Gluma je stalno traganje i iščekivanje i važno je da radimo na sebi dok čekamo novu ulogu. Ljubav prema poslu mi pomaže da istrajem u teškim trenucima - kaže Tijana, a uprkos neizvesnosti posla, ni Radovan, član JDP, ne bi menjao profesiju.

U nekom smislu ovo snimanje jeste bilo ostvarenje dečačkih snova, jer neko ti je dao mogućnost da se valjaš po livadi, pucaš i igraš se rata. Ali najjači utisak mi je druženje na snimanju. Atmosfera je bila neverovatno prijatna što nije uvek slučaj - kaže Radovan, a Tijana dodaje: - Svakog dana sam se budila orna za rad iako sam znala da me čeka naporan posao. U ekipi je vladao duh zajedništva, ljudi su bili puni entuzijazma i pozitivne energije, a bilo je divno upoznati velikane naše glumačke scene.

Mada nisu debitanti - Tijanu smo gledali u „Ženama sa Dedinja“ i „Grehu njene majke“, a Radovana u „Šejtanovom ratniku“ - ovo su im prve veće TV uloge. Zimče i Ris razlikuju se od njih privatno, i baš zato su ih doživeli kao izazove.

- Zimče je istovremeno preosetljiva i snažna. Najveća razlika između nas dve je što je ona u konfliktu sa svojom ženstvenošću, pa mi je bilo zanimljivo da uđem u kožu jedne muškarače - kaže Tijana, dok je Radovanu bilo najteže što je njegov Ris na prvi pogled savršen: - I sam volim pravdu i red, ali ne verujem da bih do te mere bio disciplinovan kao Ris, i uvek strpljiv i spreman da pomognem svima.

Ipak, za vreme snimanja pomagao je Tijani u nošenju opreme. U pomoći prijatelja i spremnosti na velike napore krije se odgovor na pitanje kako je tako krhka uspela da izdrži sve. A dok se njeni prijatelji smeju kad je tako malu vide u uniformi, njegove bake sa ponosom gledaju unuka koji, priznaje, nije služio vojsku. Inače, popularnost još ne doživljavaju kao teret - poneki komentar dobačen u prolazu ili zagledanja u prodavnici su im simpatični.

Quote:RETRO LJUBAV

Da između Zimčeta i Risa postoje varnice, gledaoci su već videli, ali Radovan i Tijana ne žele da otkrivaju kako će se njihov odnos razvijati. - Svašta će se desiti između njih, ne samo ono što očekujete, već i mnogo više - tajanstven je Radovan. - Njihov odnos je neuobičajen u današnje vreme, kada se u eri „Fejsbuka“ i mobilnih telefona sve događa za jedan dan. Ne postoji više to da se dvoje ljudi udvaraju jedno drugom duže od nekoliko sati, a kamoli da simpatija traje mesecima.

Nisam navikla da budem toliko u izlogu, ali prija kad vam neko kaže: „Baš si super u seriji“. Ipak, to nije razlog da bilo ko od nas digne nos. Veoma je degutantno ponašati se kao zvezda u Srbiji - smatra Tijana.

[Image: 07-Tijana-mala.jpg]

Da je položaj glumaca u Srbiji katastrofalan - slažu se oboje. U situaciji kad je posla premalo, glumaca previše, a mnoge njihove kolege odustanu ubrzo po završetku Akademije, dive se onima koji traju.

- Stariji često kritikuju mlađe da nisu strpljivi, da hoće sve sad i odmah. Naprotiv, mislim da smo suviše strpljivi i da se mirimo s tim kako za nas uvek ima vremena. Pa nema. Dok se okreneš, život je prošao, a nismo uradili ništa od onoga što smo hteli ili mislili da hoćemo. Ipak, želim da verujem da postoji još reditelja kao što je Dejan Zečević koji su spremni da pruže šansu mladima - kaže Tijana.

Optimizam u iščekivanju boljeg ne napušta ih ni kada je reč o stanju u zemlju. A i ono je, primećuju, katastrofalno.

[Image: 07-Radovan-mla.jpg]

- Trudim se da se ne bavim politikom, ali u Srbiji je, izgleda, politika život. Kad se vratim u Srbiju sa nekog putovanja, uvek u početku budem depresivan. Jer, tamo negde, sve funkcioniše, sve je moguće, a kod nas kao da ne postoji nikakva logika, kao da je neko rešio da se sve uruši. I ljudi su se nekako promenili, svako gleda da sebi prigrabi što više, bez obzira i saosećanja prema drugima, kao da niko osim njih ne postoji na svetu. Mada, negde to i razumem jer ovaj narod se desetinama godina mučio i verovatno ne vidi zašto bi bio fin prema nekom, kad ni prema njemu nisu bili fini - ocenjuje Radovan.

Izlaz je - kažu - u kreiranju sopstvenog sveta. Bez politike i vesti. I u želji da popraviš sebe, ne druge.

GLUMAC KAO VOJNIK

Mada bi se na prvi pogled reklo da su gluma i vojska dva različita sveta, dodirnih tačaka ima mnogo. Ljubav prema poslu, jaka volja, spremnost na odricanje neophodni su i za glumca i za vojnika - primećuju Tijana i Radovan. Ipak, postoji jedna bitna razlika.

- Na Vojnoj akademiji niko ne sme da štrči i svi su deo celine u smislu slušanja komandi i naređenja. Na glumačkoj se, naprotiv, razlike neguju, važno je da svako razvija svoje specifičnosti, da bude individualac - kaže Radovan.

Reply
Quote:Miloš Timotijević: Uniforma napokon sija
J. GRBIĆ | 24. mart 2012. 13:30

Glumac Miloš Timotijević, poručnik u seriji ”Vojna akademija”: U poslednje tri godine igrao sam sedam puta vojnika i nisam se uživeo. Igrao u filmu Anđeline Džoli

[Image: spek-milos-timitijevic.jpg]
Miloš Timotijević

GLUMAC Miloš Timotijević jeste privukao pažnju javnosti učestvovanjem u filmu Anđeline Džoli “U zemlji krvi i meda”, ali je mnogo bitniji kao tumač jedne od glavnih uloga u seriji “Vojna akademija” reditelja Dejana Zečevića. U oba ostvarenja igra srpskog vojnika.

O filmu Džolijeve, dočekanom “na nož” kod nas, ne želi da govori. Ali zato, o poručniku Vasoviću i budućim oficirima VS koji se školuju na akademiji, priča sa zadovoljstvom.

* Koliko “Vojna akademija” koju gledamo kroz seriju odražava “stvarno stanje na terenu”?

- Prilično je verodostojno. Naravno, kad god nešto posmatraš kroz kameru, mora malo da se ulepša. Imali smo tri konsultanta s kojima smo svakodnevno bili na snimanju. Bili su tu da nas nadziru da previše ne iskočimo iz koloseka. U vojsci sve mora da funkcioniše, makar ne imali hleba da jedemo. U državi gomila stvari može da ne radi, u vojsci mora. Oduvek je bilo tako. I kada sam ja bio u armiji i kad je moj otac bio.

Quote:MOJ BEOGRAD

- ZADOVOLjAN sam radom ovde, ali ne i životom. Uvek treba da unapređuješ i život i sebe. Ono što mi fali je novac, mada ne bih nikada otišao odavde, iako sam imao prilike. Na prethodnom popisu sam se deklarisao kao Beograđanin. Ne bi mi falila toliko ova zemlja, koliko moj grad.

* Da li je serija postigla ono što joj je bila namera?

- Ona služi da promoviše Vojnu akademiju. Ako je to bila prva stvar koju je trebalo da postigne, onda jeste. Čuo sam da je upis produžen za deset dana. S druge strane, pozitivno je to što su mladi i talentovani glumci dobili prostor koji zaslužuju.

* Ovo vam nije prva uloga vojnika. Da li je isti osećaj bio u svakoj od uniformi?

- U poslednje tri godine igrao sam sedam puta vojnika! I nisam se uživeo... nikad ja neću biti vojnik. A uniforma se svakako razlikuje. U Ateljeu 212 igram bolivijskog vojnika, kod Zdravka Šotre starog srpskog kapetana, kod Anđeline Džoli sam naš vojnik iz bosanskog rata, a sada sam onaj moderni - kakav i treba da bude srpski vojnik. Vaske iz “Vojne akademije” mi je najviše prijao. Napokon igram pozitivca među ratnicima.

* Kod nas je izgleda trend “tipskih” uloga.

- To jeste tačno. Ovde su reditelji i producenti skloni tipizaciji glumaca. Gurnu te u jedan koš. Onaj je dobar za negativce, ovaj za komedijaša... Konstantno te zovu za isto, a ovde je luksuz odbiti ulogu.

* Ne želite da govorite o filmu Anđeline Džoli. A kako se osećate kada vas mnogi nazivaju “anti-Srbinom”?

- Zaista ne znam šta znači taj izraz. Ako sam sam po sebi rođen u Srbiji i jesam Srbin, šta onda ta reč znači? Nisam terorista. Da li sam digao nekog u vazduh, da li sam pokrao nekog?

* Umetnost i politika su ovde mnogo umešali prste?

- To je veza kulture i politike. A prava umetnost priča protiv nje. Kultura je vezana za politiku, naročito kod nas. Nama političari određuju šta ćemo da jedemo, koliko ćemo da spavamo, koliko ćemo para da imamo.

* Da li je onda teško biti umetnik u Srbiji danas?

- To je stvar glave, načina razmišljanja. Ti i u zatvoru možeš da budeš umetnik. Dostojevski je, po mom mišljenju, u zatvoru napisao najlepše delo. Moj profesor je jednom rekao da se najlepša umetnost rađa iz đubreta. Zato kod nas ima mnogo kvalitetnih sportista i umetnika. Mene boli što nijedna vlast ne priznaje vrhunskog umetnika. Jedino ako je kao Novak Đoković prvi na svetu, pa je sam po sebi u žiži. Ko u Srbiji zna za Marinu Abramović?

* Ipak, hvalimo se da smo veće patriote od svih drugih.

- Kod nas je izražen patološki patriotizam. Društveno-ekonomska situacija je takva da nam ne da da razmišljamo o svojim životima, a oni se sastoje od preživljavanja od danas do sutra. Sami tim nam ostaje samo da budemo veliki Srbi. Nikom nije cilj da bude veliki inženjer, hirurg... i prvenstveno - veliki čovek. Zato se uvek vodim porukom patrijarha Pavla: “Budimo ljudi iako smo Srbi”. A i to što smo Srbi, ne znači da smo svi dobri ljudi.

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)