Rejtinzi u BiH
Udeo lokalnih, stranih i satelitskih/kablovskih stanica u ukupnoj gledanosti u BiH u martu 2011. po Mareco Indexu:

[Image: gledanostbihmart2011.jpg]
Izvor: korisnik drug na Banjaluka forumu
Reply
Na papiru ispada da stanice iz okruženja imaju sve zajedno rejting tek malo veći nego Pink BH ili OBN ili FTV... stvarno stanje je drugačije. ljudi koji imaju HR ili SRB znaju o čemu pričam,oni koji kroje kapu piplmetrima i dalje će to raditi, oni koji naručuju znaju zašto.
Reply
(13. Apr 2011, 18:41)dx-916 Wrote: Kada bi u neko normalno istraživanje gledanosti bile uključene i stanice iz Srbije i Hrvatske,u prvih pet mjesta sigurno neće biti stanica iz BiH.

Slušajući tebe, čovek bi pomislio da u BiH svi imaju pristup stranim stanicama i da samo njih gledaju. Garant i vremensku prognozu gledaju samo za Beograd, odnosno Zagreb.

Ne znam kako onda ne propadnu sve te stanice po BiH, kad ih niko ne gleda. Čak i da Mareco falsifikuje rezultate, valjda oglašivači pre ili kasnije moraju postati svesni da reklame nemaju nikakvog efekta.
Reply
Upravo si naveo razlog zbog čega se "obrađuju" istraživanja,zbog reklamnog tržišta. O tome i govorim. Nemaju svi prisup,naravno,ali trude se na razne načine...dok je Digi išao preko emulacije,mnogi su dali i do 300KM da bi gledali,pogodi koje programe. Utakmicu npr. Lige šampiona gledaju ili na HRT-u ili RTS(oni koji su u mogućnosti).... čak i tu vremensku prognozu,više vjeruju HRT,nego bilo kojoj drugoj...
Živim na tim prostorima,zemaljski i sateltski prijemni sistemi su mi posao i svakodnevno izlazim u susret ljudima koji se raspituju kako primati programe iz SRB i HR.

Editovao teddy: izbrisan suvišni citat čitave prethodne poruke
Reply
Neka su ti posao i 1000x, paušalne ocene da nijedna domaća stanica nije u 5 najgledanijih u bilo kojoj zemlji, pa makar to bio i protektorat pod nazivom BiH teško se mogu spojiti sa logikom.
Reply
Ja ti govorim o stanju na terenu,po FBiH ne operišem,a moj post je bio vezan za stanje u RS ,ti piši i briši šta ti je volja...admin si pa uživaj...
Reply
Što bih išta brisao? Ovde negujemo sučeljavanje argumenata.

P.S. Probaj da sledeći put budeš precizniji, pošto nije bilo baš očigledno da misliš samo na RS, što naravno ne znači da se u tom slučaju slažem s tobom.
Reply
(13. Apr 2011, 22:05)dx-916 Wrote: Kada bi u neko normalno istraživanje gledanosti bile uključene i stanice iz Srbije i Hrvatske,u prvih pet mjesta sigurno neće biti stanica iz BiH.

Zivis u ogromnoj zabludi ako mislis da je toliki broj stanovnika RS uopste u prilici da prati neki od inostranih programa. Od digitalizacije signala u susjedstvu, inostrani kanali se cak gledaju i mnogostruko manje.

(13. Apr 2011, 22:05)dx-916 Wrote: Na papiru ispada da stanice iz okruženja imaju sve zajedno rejting tek malo veći nego Pink BH ili OBN ili FTV... stvarno stanje je drugačije. ljudi koji imaju HR ili SRB znaju o čemu pričam,oni koji kroje kapu piplmetrima i dalje će to raditi, oni koji naručuju znaju zašto.

Uopste se ne slazem s tobom, a takodje zivim u RS. Tacnije u Banjaluci. Iako je u samom gradu veliki broj korisnika usluga nekog od kablovskih operaterima, IPTV-u ili neke od satelitskih ( DTH ) platformi, ipak sam stekao utisak da se u gradu poprilicno puno gledaju i ATV, BN, PINK, RTRS... U posljednjih par godina, tacno je da je sve vise na krovovima Total antena, ( a moj kum radi u jednom takvom shopu ), da broj korisnika kablovske raste, da je bojazljivo, ali je ipak krenuo i IPTV. Ali, piplmetri nisu postavljeni samo u domacinstvima koja imaju kabl, IPTV, Total ili dvb-t, a opet iskustva iz mog posla mi govore, da i dan danas veliki broj ljudi u RS gleda samo ono sto vidi obicnom logom ili cak i kucnom antenom. Stoga meni ovo mjerenje gledanosti izgleda poprilicno realno. Ja recimo imam i Total i DVB-T prijemnik, na jednoj lokaciji, na drugoj sam korisnik usluga ELTA Kabela, ali opet poprilicno cesto gledam domace kanale, jer prosto ne vidim nacin kako saznati nesto sto se desava u tvom okruzenju, ako ne na domacim kanalima.

(13. Apr 2011, 22:05)dx-916 Wrote: Živim na tim prostorima,zemaljski i sateltski prijemni sistemi su mi posao i svakodnevno izlazim u susret ljudima koji se raspituju kako primati programe iz SRB i HR.

I u najvecem broju slucajeva ostane na raspitivanju. Kriza je uglavnom izgovor, zasto veliki broj ljudi tako na kraju odluci. Kao sto rekoh, i moj kum radi u jednom takvom shopu, pa znam da im najbolje ide Total, i pored problema sa nedostatkom opreme. Ljudi su se od pojave Arene raspitivali i za Polaris, ali ga oni nemaju. A recimo ocekivali su da ce mnogo bolje ici DVB-T risiveri, sto se nije bas pokazalo kao tacno i uglavnom ljudi uopste nemaju ni trunku osnovnih informacija o digitalnom zemaljskom signalu.

(13. Apr 2011, 22:05)dx-916 Wrote: Utakmicu npr. Lige šampiona gledaju ili na HRT-u ili RTS(oni koji su u mogućnosti)....

HRT i RTS, kao i Nova tv su na gotovo svim operaterima zatamnjeni tokom odigravanja utakmica Lige sampiona, tako da ovo bas i ne stoji. Ja sam recimo primijetio po kafanama, sto opet nije nikakvo mjerilo, ali cisto iznosim kao zapazanje, da je Liga sampiona ili na RTRS ili na Arenasport kanalima.
Reply
(14. Apr 2011, 08:15)bato_banjaluka Wrote:
(13. Apr 2011, 22:05)dx-916 Wrote: Utakmicu npr. Lige šampiona gledaju ili na HRT-u ili RTS(oni koji su u mogućnosti)....

HRT i RTS, kao i Nova tv su na gotovo svim operaterima zatamnjeni tokom odigravanja utakmica Lige sampiona, tako da ovo bas i ne stoji. Ja sam recimo primijetio po kafanama, sto opet nije nikakvo mjerilo, ali cisto iznosim kao zapazanje, da je Liga sampiona ili na RTRS ili na Arenasport kanalima.

Da si pažljivo pročitao ono što si citirao nebi ovo pisao..... pa naveo sam "oni koji su u mogućnosti"...zatamnjivanja ekrana su na zahtjev domaćih emitera,pogodi zašto.
Živim u istočnom dijelu RS i ne pišem ovo bez razloga.
Jedan primjer od prije nekoliko godina:
Kada je Pink-BH krenuo,u Bijeljini su bez dozvole uključili perdajnik na 35.kanalu (na kojem emituje Pink sa Fruške gore) iako za to područje su imali dozvolu za 29. i 23. kanal. Tek nakon prijave RAK-u predajnik je isključen. Slučajno? Pink iz Srbije se ne moze pratiti kablovskim putem u Bijeljini,pogodi zašto,a zemaljski ide.

Editovao teddy: sređeni citati. Molim korisnika da koristi quote tagove za citate.
Reply
(14. Apr 2011, 08:59)dx-916 Wrote: Da si pažljivo pročitao ono što si citirao nebi ovo pisao..... pa naveo sam "oni koji su u mogućnosti"...zatamnjivanja ekrana su na zahtjev domaćih emitera,pogodi zašto.
Živim u istočnom dijelu RS i ne pišem ovo bez razloga.

Obrazlozenje koje sam ja procitao je da su u pitanju autorska prava. Evo jednog takvog obrazlozenja koje stoji na sajtu Elta kabela.

http://www.elta-kabel.com/images/prilog-z2.pdf

Isto je i sa Ligom sampiona, s tim sto se Arenasport kanali koji takodje direktno prenose utakmice Lige sampiona ne zatamnjuju, i recimo, ja uvijek gledam na Arenisport.

Ne kontam bas ovo oko Pinka, osim ako Mitrovic nije tako trazio. Kod nas u Banjaluci je iz programske sheme povucena TV Avala, sto mi je bas zao jer sam ju cesto gledao i imaju jako dobar program, bas zato sto je ZM tako trazio. Odmah po isteku ranije sklopljenog ugovora, skinuta je iz programske sheme i na njenoj poziciji je od tada B92. A opet, vidio sam, da recimo ELTA Kabel u Zvorniku, Bratuncu ima u ponudi Pink Srbija.

Zvornik http://www.elta-kabel.com/index.php?module=faq2
Bratunac http://www.elta-kabel.com/index.php?module=faq2

To sa dodjelama frekvencija tv stanicama, bas onih na kojima se nalaze kanali iz Srbije ili Hrvatske je skroz druga prica. Da li je namjerno ili nenamjerno moglo bi se nasiroko i nadugacko raspravljati. Toga ima i ovdje na zapadu Republike Srpske, i to govori i o samom regulatoru.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)