RX-SSTV i EASYPAL
Evo još malo za usporedbu. Sličice primljene na 15770 kHz i  na 11580 kHz.

[Image: 2016-08-27231529.jpg] [Image: 2016-08-28034534.jpg]

Original sličica …

[Image: jg16-grand-tour-ireland.jpg]

Sličicu sam našao ovde - Coach Holidays in Northern Ireland.

http://www.justgoholidays.com/coach-holidays-northern-ireland-just-go

Ako još netko nije bio na godišnjem odmoru … Smile

Zanimljivo da su pre toga pustili tekst u MFSK32.

Welcome to Radio Northern Ireland

We are testing this segment in MFSK 32

Reception reports are welcome to [email protected]

You can find us on the air with the following shedule...

7310khz - Saturdays - 1330 UTC - Shortwave Service

6005khz - Saturdays - 1900 UTC - Shortwave Service

15770khz - Saturdays - 2100 UTC - WRMI

11580khz - Sunday – 0130 UTC - WRMI

9955khz - Monday - 0130 UTC - WRMI

Let's begin with a brief look at the news in Northern Ireland

Detectives who arrested a serving royal marine in a Northern Ireland-related terrorism investigation have been given a further five days to question him.

Police are investigating reports of a suspect device in Lislea in south Armagh.

The 13-year-old boy who died following a crash involving a motorbike in Magilligan, County Londonderry, was Daniel Sheridan from Tallaght in Dublin.

That concludes the brief look at the news in Northern Ireland

Stay tuned for the SSTV transmission to take place next! The mode will be in Scottie 2 mode.

Reception Reports are welcome to [email protected] ^

RADIO NORTHERN IRELAND
Reply
A sada nešto malo i o EasyPalu – prijemu digitalnih slika od radioamatera, koje si međusobno šalju. Radi se o digitalnom SSTV (Slow Scan Television). Znan je i kao "digital DRM SSTV", jer se za slanje/ primanje slika upotrebljava tehnologija DRM.

Ovo je jedna serija iz marta o.g., čisto zbog primera, kako može da funkcioniše prijem sa severa i sa juga, ako se ispune pogodni uslovi u atmosferi.

[Image: easypal-oh2bt.png]

Primljena slika je od radioamatera iz Finske (OH2BT – Espoo, http://qrzcq.com/call/OH2BT). Koliko se sećam, nekoliko dana nisam primio niti jednu sliku, a onda se je nebo otvorilo.
Dolazi mi druga slika ... Prilikom prijema (na gornjoj slici u levom gornjem uglu se lepo vidi), svi RX prijemni parametri pozelene i prikaže se pozivni znak onoga koji šalje sliku. Zavisno od veličine slike, prenos može da traje i do nekoliko minuta. Prilikom prijema (prenosa) slike, ne sme da se dogodi nikakav poremećaj, ne sme da bude nikakve greške, jer u protivnom – slika se u konačnoj fazi izgubi i ne prikaže na ekranu. To je digitalno, nema šta. Znamo kako je to na DVB-T(2).
U ovom primeru sam primio sliku od radioamatera sa Malte (pozivni znak 9H4CM – Victoria, Gozo,, http://qrzcq.com/call/9H4CM).

[Image: easypal-malta.png]

Prijem je ostvaren sa prijemnikom Sangean ATS-909X bez spoljne antene. Za prijem je potrebno imati prijemnik za KT, povezujući audio kabel,  instaliran EasyPal, pravilno konfigurisanu zvučnu karticu na PC-u i mnogo strpljenja. Popularna frekvencija je 14233 kHz.
Reply
U nastavku je bila na tapetu američka glumica Minka Kelly. Smile
Francuz Henri (pozivni znak F6ATH http://qrzcq.com/call/F6ATH) je slao nekoliko njenih slika. Ne znam šta se događalo između primanja pojedinih slika. Verovatno je bilo kakvog "dopisivanja", kao što se vidi na ovom primeru levo u "slapu".

[Image: easypal-minka.png]

Slika u slici. Slika Čarlija sa Malte (koju nisam primio) u slici Henrija iz Francuske.

[Image: def6ath-10160315110028-f.jpg]
Reply
Evo još jedna zanimljiva slika, koju sam primio prošle godine od istog Francuza  ... Cool

[Image: easypal-slika-v-slapu.png]

… ali na istom screenu se vidi i "slika" nekog lika u "slapu", koju sam uspeo da registrujem. Posle su išle neke poruke, koje baš nisu mogle da se pročitaju, tako da ne znam tko ju je poslao i o kome se tu radi. Hmmm
Reply
Radio Pushka (Радио Пушка) -  još jedna radio stanica, koja pušta SSTV sličice.

[Image: radio-puska.jpg]
Nedavno su emitovali svoju emisiju na 6070 kHz preko Radija Channel 292 sa odašiljača Rohrbach Waal u Nemačkoj. Zadnjih 5 minuta su puštali tekst u MFSK32 i SSTV sličicu u Scottie 1.

Otvaranje sličice i ostale zanimljivosti o programu mogu da se pogledaju ovde  http://radiopushka.blogspot.si/

Sledeća emisija je na rasporedu 20. novembra od 20.00-21.00 UTC na istoj frekvenciji.

It is not all Vodka and bears playing balalayka. Smile
Reply
O prijemu RX-SSTV sličica od radioamatera sam već nešto malo napisao na početku ove teme.

Uglavnom, nakon intenzivnog praćenja u periodu negde oko godine dana i prijema skoro 1000 sličica od cca. 170 radioamatera, uspeo sam da napravim nekakvu "kartu prijema" spojivši one najisturenije tačke sa kojih sam više puta ostvario prijem. Npr. od Moskve do jugoistočne obale Crnog mora imam gotovo identičnu trostruku liniju ili bolje reći krivulju – pravi "bedem" od radioamatera, koji su tamo skoncentrisani. Bilo je i nekoliko DX prijema iz udaljenijih krajeva azijskog dela Rusije.
 [Image: rx-sstv-karta-sprejema.png]
Koristio sam prijemnik Sangean ATS-909X sa fabrički ugrađenom antenom. Vreme prijema je obično bilo negde od 10.-17. sati, a prilikom dobrih uslova u atmosferi i malo ranije odnosno kasnije. U večernjem periodu je prijem bio vrlo redak, dok u noćnom periodu nisam nikada ostvario dobar prijem, jer su smetnje na popularnoj frekvenciji 14230 kHz USB bile prevelike.

U navedenom vremenu je moguće da se primi i do 120 sličica. Naravno, nisu sve kvalitetne. Nekvalitetne sličice odnosno one iz kojih se nije mogao da razabere pozivni znak sam brisao, ali ipak bude i po 5 pa i 10+ dnevno i nakon izvesnog perioda se već može imati solidna kolekcija.

Posebna (spoljna) antena dakle nije potrebna, ali zato mnogo strpljenja. Dobra stvar je ovde, što nije potrebno da se bude pored prijemnika odnosno PC-a. Jednostavno se namesti frekvencija na prijemniku, spoji audio kablom sa PC-om (pazi, zvučna kartca) i instalira program za dekodiranje RX-SSTV.  I može da se ide na posao, u šetnju i slično. Sličice pristižu same. Kada se dođe doma, uradi se pregled sličica, sortiranje po državama, brisanje, ...

Ovim načinom radioamateri razgovaraju putem sličica, razmenjuju si podatke (ocena) o prijemu (kvaliteti sličice), …
Reply
Kao što sam već pisao, preko dana je moguće da se primi preko 100 sličica od radioamatera, a jedan od takvih dana sam arhivirao 21.1. 2016-e od 10.47 do 15.35.

[Image: sstv-121.png]

Bez spoljne antene je teško da se prati ceo razgovor, ali nešto se ipak dobije, a to je za mene, koji nemam neku opremu - najvažnije. Uslovi u atmosferi se praktički menjaju skoro svaki minut, tako da u pojedinim primerima prijemnik zabeleži prijem sličice, ali na njoj skoro ne može ništa da se vidi osim nekakve "magle" ili "pokošene trave".
Evo primera dve iste sličice, koje sam primio 14. oktobra 2015-e iz Rusije od istog radioamatera u razmaku svega 3 minuta, u 16.37 i u 16.39 …

[Image: 2015-10-14163726.jpg] [Image: 2015-10-14163924.jpg]

A ima još drastičnijih razlika, što može da se vidi na prethodnoj slici …
Reply
Ovako izgleda, kada izbrišem nekvalitetne sličice, odnosno one, sa kojih ne mogu da odgonetnem pozivni znak.

[Image: sstv-screen1.png]

Ovo je već lepa zbirka za nešto više od mesec dana nesvakodnevnog praćenja, kao što može da se vidi na ovom screenu … Cool
Reply
Zanimljiva vest - Prvi satelit iz Jordanije, koji će imati i SSTV. Navodno će da puštaju SSTV sličice s područja kulture u toj državi. Cool

http://ea1uro.com/radio/jy1sat/

Ma vidi ti ovu antenu. Kolutam očima
Reply
Jutros sam pustio prijemnik na popularnoj frekvenciji 14230 kHz, da malo vidim šta ima novo. Izdvajam završetak "razgovora" između Austrijanca (OE2PDN) i Ukrajinca (UY2LA) iz Kharkova. Malo za novogodišnji ugođaj ... Smile

[Image: 2017-01-03093809.jpg]  [Image: 2017-01-03094105.jpg]

... ali Austrijanca nisam video niti u tragovima Sad . Njegova lokacija je Bürmoos.

[Image: oe2pdn-lokacija.png]
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)