(Ne)kvalitet slike i tona u etv.rs mreži
Ja ne znam koji kodek koristi moja Nokia920 u Telenor mreži, ali se sigurno lepše čuje od ovih par stanica koje su podršene na 96kbps.

Zanimljivo bi bilo videti po kom kriteriju etv određuje ko će imati više a ko manje, kad treba svima da omogući podjednak kvalitet.
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
(20. Jun 2015, 14:32)dvb-t manijak Wrote: Ja ne znam koji kodek koristi moja Nokia920 u Telenor mreži, ali se sigurno lepše čuje od ovih par stanica koje su podršene na 96kbps.

E, da je par, ni po jada, ali nije. U pitanju je apsolutna vecina sa tri predajnika koje hvatam.

Da se ispravim, ipak neke emituju joint stereo, ali na 96 kbps to apsolutno nista ne pomaze. Evo detaljnije analize:

Lokalne i regionalne televizije koje imaju apsolutno katastrofalan zvuk sa Avale, Cota i Vrsca
koji bi se osetno popravio prelaskom smanjenjem semplovanja na 32 ili cak 22 kHz, prelaskom na mono, koriscenjem savremenog HE AAC standarda koji svi prijemnici podrzavaju ili prakticno neprimetnim smanjenjem protoka za sliku za oko 100 kbps da bi se protok za zvuk doveo u normalu (ovo zadnje pod pretpostavkom da ETV ne namerava da odvoji ni bit vise za te stanice iako su gotovo svi multipleksi u ovom trenutku poluprazni):

Avala (5 od 8):

Kanal 3
Sat TV
GEM
KRTL
Devic

Cot (7 od 8, bilo bi 8 od 8 da Novosadska ne ide mono pa je zvuk podnosljiv):

Panonija
K9
Sremska
Santos
Rubin
Most
Kanal 25

Vrsac (1 od 2):

Lav

Maks. frekvencije u spektru za Avalu, Cot i Vrsac MUX2:

Avala MUX2 (svi joint stereo osim Kanala 3, Gema i Devica koji idu regular stereo):

StB (192 kbps) - 15,5 kHz
Mag i Moja (128 kbps) - 12 kHz
Svi ostali (96 kbps) - 6 kHz

Gemu zvuk ide samo na levom kanalu.

Cot MUX2 (niko ne ide joint stereo, svi idu stereo osim Novosadske koja ide mono):

Novosadska TV (96 kbps, mono) - 12 kHz
Svi ostali (96 kbps) - 6 kHz

Vrsac MUX2 (svi idu joint stereo):

Banat (192 kbps) - 18,5 kHz
Lav (96 kbps) - 6 kHz

Evo kako to izgleda na primeru spektra Lava (klik za vecu sliku):
[Image: ixn1zlid0fwfmj278z2j_thumb.png]

Korisceni alati: DVB viewer za snimanje i ocitavanje bitrejta i vrste signala (joint stereo/regular stereo/mono), tsMuxeR za demultipleksiranje, Audacity za prikaz spektra
Reply
Ovaj račun (1,7Mbps video + 96kbps audio + 200kbps) prizilazi iz člana 8 "Pravilnika o prelasku sa analognog na digitalno emitovanje televizijskog programa i pristupa multipleksu", SgRS 86/2014

Tamo se kaže
"Protok podataka unutar multipleksa iznosi najmaje 2Mb/s po pojedinačnom televizijskom programu..."

Ovim računom su zakinuti oni koji ne emituju teletekst.
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
Ako ce svim lokalcima/regionalcima isto da naplacuju, a hoce, onda ili neka svima ponude sve iste parametre ili neka omoguce ljudima da biraju parametre zvuka slike i hoce li imati teletekst uz uslov da ukupan protok bude isti. Sve ostalo je neravnopravna utakmica, odnosno protekcija onih koji imaju jacu vezu.

Ovo oduzimanje 200 kbps od ukupnog protoka na konto neemitovanja teleteksta je takodje cist bezobrazluk.
Reply
(20. Jun 2015, 14:32)dvb-t manijak Wrote: Ja ne znam koji kodek koristi moja Nokia920 u Telenor mreži, ali se sigurno lepše čuje od ovih par stanica koje su podršene na 96kbps.

Zanimljivo bi bilo videti po kom kriteriju etv određuje ko će imati više a ko manje, kad treba svima da omogući podjednak kvalitet.

99% AMR-WB u slucaju Telenora
I LIKE TRAINS
Reply
Većina tih tv stanica je ionako izvorno mono, prema tome, ako ne povećaju protok na zvuku, neka bar promene enkodere u single channel. Ako hoćete pišite im na [email protected]
[Image: 5urbzc.gif]
Reply
Slazem se sa vama....Veoma los kvalitet slika sa svih predajnika koje ste spomenuli.....Trebalo bi popraviti ali izgleda ove godine nista od toga,jos malo ce na odmore :D
-Dobro smo prosli kad su i digitalizovali na vreme...bolje ista neego nista...hehe
Reply
Evo da dodam analizu i za MUX2 sa Jastrebca i Crnog vrha

[Image: lwBUNPc.png]
Russell Wayne Baker
Reply
(21. Jun 2015, 12:01)dvb-t manijak Wrote: Evo da dodam analizu i za MUX2 sa Jastrebca i Crnog vrha

nije mi samo jasno Tv_Sunce audio 192Kbps !?
Čemu to?
Televes FSM100, Televes Pro 75, Nokia Mediamaster 9800, Yamaha R-N500, Bose AM5/III, Technics 1210mkII, JBL Charge3
Reply
To o jeste neki minimum za dobar stereo zvuk.
Ovo za 96kbp bi morali što pre da poprave.
Russell Wayne Baker
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)