Prijem digitalnih signala iz susednih zemalja
(03. Dec 2017, 19:32)hertzoje Wrote: Zaboravi na prijem hrvatskih DTT kanala,sve i da ne emituju Rumuni na istim kanalima.Umesto njih imas(imaces i ostale muxeve kad krenu)odlican prijem na 44.kanalu rumunskog MUX-a 1 sa Semenika,a uskoro sa iste lokacije i na 36. kanalu.A sto su bile propagacije na 36.kanalu HRT,a ovaj na 38. 4 minus.Kakav je bio prijem HRT1 ?Gde ti je tvoj "region",Bezanijska kosa ili NBG blokovi?

Hm ali rumuski ne znamo  :D 

Šalu na stranu, previše sužavaju opseg tv kanala, bolje da je ostao VHF opseg 1 i 3 kao i UHF od 21. do 69. kanala, pa da se bolje rasporede signali da nema takvih preklapanja. Čudi me iskreno da rumuni emituju na istim kanalima kao i hrvati na krajnjem istoku zemlje. Odokativno, nisam sigurna da oni međusobno neće imati probleme od propagacija.

Inače naša lokacija je blizu Aerodroma Beograd. Propagacije iz Hrvatske su analogno bile na više kanala: na 36. najčešće, tu smo možda imali konstantan prijem ali samo negledljiv "sneg". Propagacije prvog, drugog i trećeg tv programa su davno, krajem 90-ih bile na 21, 44, 36 i moguće još nekim kanalima, ne sećam se tačno. U vhf-u nismo mogli ništa da gledamo odatle, verovatno zbog popunjenosti spektra. Bilo je nekih jačih interferencija kad usmerimo antene prema hrvatskoj, republici Srpskoj,... Jedino se u VHF-u odatle video i čuo RTRS na petom kanalu, čini mi se, neka trojčica što se kvaliteta tiče. HRT2 je bio ubedljivo najjači na 38. kanalu, kao što sam ranije pisala. Imali smo stalan prijem u kojem je ipak uvek bilo malo "snega", ili nekada malo više, a bile su i umerene do jače interferencije od art kanala. Zato nikad više od recimo 4 minus, što se ocena tiče.

Što se tiče radija jesam za uvođenje DAB-a ali ne i za ukidanje FM- radija, zato što:
1. Analogni FM-radio (dalje A-FM radio) zauzima neuporedivo manji frekventni opseg od analognog tv signala
2. Ljudi poseduju ogroman broj A-FM-radio prijemnika u kući, automobilu,..., najčešće ne mogu ni da nabroje sve koje imaju pa bi zamena bila skupa
3. A-FM-radio prijemnici su jednostavne konstrukcije i imaju dug, rekla bih neograničen vek trajanja, za razliku od ograničenog veka analognih televizora sa katodnom cevi koja se istroši, pa makar i nakon 30, 40 godina.
4. Uz pristojan prijem koji se vrlo lako ostvaruje običnom žičicom, a-fm-radio daje odličan kvalitet zvuka.
Pretpostavljam da 5. Najverovatnije DAB-om neće biti moguć prijem HR-a u Beogradu na mojoj lokaciji, kao što je sada moguć dobar prijem A-FM- hrvatskog radija prvog i drugog programa, jer je ipak domet digitalnog signala uglavnom manji u odnosu na analogni, bar je tako što se zemaljske televizije tiče.
Reply
(17. Dec 2017, 00:02)herdarko Wrote: Znači otvoreni program ili kako ti kažeš kanal "Testiraj me!" ti ne skenira.  Čudno. Oba tvoja prijemnika imaju iste karakteristike kao i moj. Mora postojati neka caka, kada ne možeš dobiti barem ovakvu sliku.

[Image: test-hevc-h265.jpg]

Provjeri da ti nije taj program zalutao među radio programe. I to se događa …  Confused

Jel radi jos u MUX-u C ovaj test program.Na dva prijemnika kod mene ne pronalazi nista(38ch Belje/Borinci)
Reply
A Rumuni još uvek ne daju 5 banke za EU standarde i obaveze! Prođe i 2017.godina i ništa...
Reply
@hertzoje
Naravno da radi. Jučer sam skenirao samo K37 (Pohorje), jer je došao neki novi program u slovenski mux C ... Testni program "Testiraj me!" mi je prijemnik prebacio među radio programe Shock .

[Image: testiraj-me-radio-progra.jpg]

Ako ga niti tu ne pronađeš, onda mora postojati neka druga caka. Premalo forumaša se je odazvalo na ovaj prijem, tako da … Kolutam očima

Dakle "program" još uvijek ide, barem što se tiče Sljemena i Ivanščice. Cool
Reply
Strong 8201, horizons A115, horizons s, bear, xwave digital one ne pronalaze testiraj me niti medju programima niti medju radio stanicama, nema ga na spisku! LG tv pronalazi program i prikazuje logo evo tv-a.
Reply
(25. Dec 2017, 21:37)Borski Wrote: A Rumuni još uvek ne daju 5 banke za EU standarde i obaveze! Prođe i 2017.godina i ništa...

Nece ni biti nista jos dugo vremena...Vise se ne ni pominje digitalna zemaljska televizija...
Privatne velike televizijske kuce nemaju interesa da dodu u prvi multiplex a za regionalne i lokalne TV su tako zamrsene obaveze a tehnicki uslovi su nikakvi tako da im je jos teze da krenu...
DVB-T2: Urseni, Vrsacki Breg, Avala, Crveni Cot, Kikinda.
TV: Watson 32'' HD Ready; Sony Bravia KDL 40W 705C FHD
Risiver DVB-S: SUNNY AT 14009 FTA Plus, Eutelsat 16 E
Risiver DVB-T2: Alien Smart 101
Antena TV UHF Dipol 44/21-69 DVB-T/T2 Tri Digit ECO (sa pojacalom LNA-177 30dB)
Reply
Pozdrav svima!
Interesuje me, da li neko od vas hvata mađarski mux C na 22. kanalu sa Kabhegya? Mislim na veće propagacije, jer tu emituje i Avala. Ja do sad sam uspeo da skeniram samo mux B na K35, mux A na K57 i E na K51.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)