DVB-T на Косову
Има ли неко информације да ли постоје дигитални предајници на Косову и да ли Косово планира гашење аналогне ТВ?
Reply
Ja mislim da srpske nacionalne tv stanice tamo uopšte nemaju analogne predajnike, možda severni deo ako uhvati sa Kopaonika nešto. Možda grešim, neka me neko ispravi, ali poslednji put kada sam bio u Leposaviću na svakom ćošku su satelitake antene jednog našeg provajdera. Ne znam kako funkcionišu lokalne stanice tamo, preko kabla?

LG 40LF631v,SBB D3i,Skynet fiber net 60/30, 
LG G2,Vip Nova 3,
Dell Inspiron N5110,Intel i7-2670QM/6GB/1TB/GT525 1GB
Reply
@BoshkoIgic
Trenutno ne postoje predajnici za DVB-T na Kosovu. Problem digitalizacije je taj što digitalizaciju na Kosovu treba da sprovodi Srbija kao članica ITU. Tako je bar prema planu Ženeva 2006. Kosovo nije član ITU. Vlada Kosova je usvojila strategiju prelaska sa analognog na digitalno emitovanje: http://www.kpm-ks.org/?mod=materiale&id=614

@haker
Na severu Kosova postoji par repetitora koji reemituju RTS 1 i RTS 2. Signale nacionalnih TV moguće je primati sa Kopaonika (severno Kosovo), Jastrepca (centralno Kosovo) i Besne Kobile (istočno Kosovo). Mada, uglavnom svi signal primaju preko kabla, IPTV-a ili satelitskih DTH platformi.
Na Kosovu postoji i četiri srpskih TV koje emituju analgno zemaljskim putem: TV Most (severno Kosovo), RTV Mir (severno i centralno Kosovo), RTV Puls (istočno Kosovo) i TV Herc (južno, zapadno i centralno Kosovo). Pored ove četiri, još tri značajnije TV stanice emituju isključivo u kablovskim sistemima su RTK 2, RTV Kiss Kosovska Mitrovica i TV Centar.
Reply
Čuo sam da ima digitalnih programa sa Kosova.
Bilo bi lepo da neko napiše koji su i na kojim kanalima i u kom sistemu (Dvb-t?) se emituje.
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
DVB T3 - H266 kodek :D
Reply
Duhovito....
Glare

Koliko sam cuo, postoji mux televizije 21 sa jednim hd i vise sd programa. Izgleda da je dvb-t1 h.264
Na Kosovu sam bio samo jednom 1993. i ne poznajem tamosnje prilike. U stvari mi ovde imamo vrlo malo realnih informacija o zivotu obe zajednice tamo.
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
(14. Jan 2015, 01:32)dvb-t manijak Wrote: Koliko sam cuo, postoji mux televizije 21 sa jednim hd i vise sd programa. Izgleda da je dvb-t1 h.264

ТВ21 (иначе косовски канал) се емитује у албанској дигиталној земаљској мрежи, па си вероватно чуо да неко на Косову хвата дигитални сигнал из Албаније.
Reply
(14. Jan 2015, 01:32)dvb-t manijak Wrote: Duhovito....
Glare

Koliko sam cuo, postoji mux televizije 21 sa jednim hd i vise sd programa. Izgleda da je dvb-t1 h.264
Na Kosovu sam bio samo jednom 1993. i ne poznajem tamosnje prilike. U stvari mi ovde imamo vrlo malo realnih informacija o zivotu obe zajednice tamo.

Evo malo vesti ..
Nas mux sa kopaonika je pusten u Socanici, sa brda Crnusa iznad Mitrovice merenjima pre nove godine registrovana su dva kanala u dvbt2 standardu.
Oba emituju sopstveni paket, u jednom 4 u drugom je bilo 6, ne secam se koji ali je bilo i hd programa.
Po Jedna tv emituje taj paket na jednom kanalu.
Verovatno ih sad ima jos, i to nije zvanicna digitalna mreza. Vise lici na pustanje na svoju ruku...
Kad saznam jos nesto napisacu...
Reply
Malo ti je nerazumljiv ovaj post.

Imas ovde o tome. http://www.rtvforum.net/thread-3072-page-27.html

Reply
Pa valjda je prvo jasno...mux sa kopanika je pusten u Socanici sa stuba ...Iznad Leposavica pre nove godine je na dva uhf kanala registrovan dvbt2 signal sa lokacije Crnusa iznad Mitrovice. Kanale su zauzele privatne albanske televizije sa svojim muxsom kao nas pink...Na jednomm je bilo 4 programa na drugom 6 sa hd kanalima. Sad je valjda jasnije...

E sad evo malo dodataka :
Standard je dvbt2, sa koriscenjem h264 i novijim standardom h265
Predajnici bi trebalo da rade u sfn modu, broj predvidjenix miuxseva je 7, prvi i drugi su komercijalni, treci je javni servis, cetvrti i peti su nacionalni ali ko plati vise dobija...jedan za albance jedan za Nas.

Kanali za emitovanje su 7 21 31 44 46 48 58

Goleš - kružni dijagram zračenja,horizontalna polarizacija snage zračenja do 100KW ( UHF) i
do 25 KW ( VHF)

Vnešta - dijagram zračenja ka tri glavna pravca i jedan bočni, horizontalna polarizacija snage
zračenja do 5 KW ( UHF) i do 1.5 KW( VHF)

Zatrić -dijagram zračenja ka tri glavna pravca i jedan bočni, horizontalna polarizacija snage
zračenja do 20 KW ( UHF) i do 5 KW( VHF)

Crnuša -dijagram zračenja ka tri glavna pravca i jedan bočni, horizontalna polarizacija snage
zračenja do 5 KW ( UHF) i do 1.5 KW( VHF)

Zeleni Vrh -dijagram zračenja ka tri glavna pravca i jedan bočni, horizontalna polarizacija
snage zračenja do 5 KW ( UHF) i do 1.5 KW( VHF).

Ovo je mali deo od zvanicnog dokumenta, u praksi su ko i ovi kod nas, ceka se zadnji minut da bi se odradilo nesto.
Uglavno cene zakupa tj koriscenja su okvirno kao kod nas, nacionalni 40000e godisnje, ostali 20000e.
Sa te strane gledano ipak su i jevtiniji nego ovde..nasi traze za ostale npr. Crni vrh 100000d Jastrebac 92000d i to sa popustom od 80%.
Predhodni post je iz licnog saznanja a za ovaj podaci su dobijeni od tehnickog direktora RTV Mir iz Leposavica.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)