Slušanje net radija u kolima
Kad smo već kod internet radija... pretpostavljam da dosta nas kod kuće / na poslu sluša internet radio... međutim, tolko me smorio izbor na FM-u - sve jedan isti ustaljen kliše - niko ne mrda izvan svoje "čaure", da sam rešio da internet radio preselim i u kola.

Napisaću opširnije sa sve slikama kako funkcioniše, uglavnom se svodi na par stvari:

- Kako obezbediti internet konekciju u kolima
> 3G jedino logično rešenje - konkretno koristim mt:s zbog pokrivenosti u zonama gde se krećem
>> Postoje razne i prepaid i postpaid ponude - konkretno koristim 3GB postpaid paket sa 50% popusta kod mt:s-a. Mada ima mnogo varijanti.

- Odgovarajući telefon i softver
> Već ima polovnih a dovoljno dobrih telefona za ovu namenu - relativno bitno zbog opterećenja procesora / potrošnje baterije ako je android u pitanju da ima bar android 4.0 - ostalo je stvar izbora
> Aplikacija koju koristim je Xiia Live - odlično se pokazala sa mp3 i aac+ streamovima i lepo integriše AVRCP (daljinsku kontrolu preko bluetooth-a)

- Kako ne potrošiti previše interneta i biti relativno siguran da će raditi i na EDGE mreži ako nekad izađete iz zone pokrivenosti 3G mreže?
> Ovo je malo komplikovanije, generalno prvo pogledati da li stanica ima low bitrate (najbolje AAC+) stream, ako nema, ostaje da se napravi neka vrsta rekompresije.
> Za rekompresiju koristim HTPC kod kuce, i uz odredjenu kombinaciju softvera i listu stanica koje zelim da slusam + neki od DYNDNS servisa dobijam da za bilo koji ulazni stream na izlazu imam HE-AAC+ 48kbps stream - najbolji odnos kvaliteta zvuka, potrošnje interneta i toga da radi na EDGE mreži 99% vremena - kad izađem iz zone 3G pokrivenosti.

- Kako povezati telefon sa audio sistemom u kolima
> Relativno loše rešenje - FM transmitter sa AUX ulazom, i na njega povezan telefon
> Bolje rešenje - auto radio sa AUX ulazom, preko njega povezan telefon
> Po meni najbolje rešenje - auto radio sa bluetooth-om, još bolje ako podržava AVRCP

Ovo shvatam kao pretplatu za kablovsku u kolima - uz relativno mala ulaganja dobijam praktično neograničen izbor radio stanica u kolima, izbegavam šuštanje, loš FM prijem...

Ukoliko nekoga zanima, mogu da podelim i detalje - kako da i vi povećate svoj izbor radija dok vozite.

Ovaj koncept se pokazao kao dovoljno pouzdan da bez većih prekida slušam internet radio čak i na dužim putovanjima (Pirot - Novi Sad).
Reply
Bravo covek... Konacno neko ovde da napise nesto koeisno! Svaka cast!
Reply
Bravo!
Reply
Evo kako ono o čemu sam pisao izgleda u praksi, snimljeno u Sićevačkoj klisuri danas.

Konkretno sam koristio:
- mt:s 3G
- Xiia Live + ZTE Blade (CM 10.2 - Android 4.3).
- Pioneer MVH-350BT

Reply
MTS ima 3g u Sićevačkoj klisuri??? Ko bi rekao!
Reply
Na celom putu od Niša do granice sa Bugarskom postoji jedna "veća" "rupa" u 3G signalu mt:s-a i jedna "manja".

Lokacije su između sela Sićevo i Ostrovica (nekih 2.5km), i kad se prođe selo Sukovo između Pirota i Drimitrovgrada nešto manje od 1km. Ova "rupa" biće "zakrpljena" u avgustu mesecu postavljanjem nove BS.

Inače, mt:s ima ubedljivo najbolju pokrivenost na tom putnom pravcu - preko 95% je 3G. Za njim je Telenor, a Vip uopšte nema 3G između Niša i Pirota.
Reply
Danas sam od loznice do Novog Sada celim slusao striming bez prekida. Ovi iz Telenora stvarno su skockali mrezu. Imaju celim putem ili 3g ili HSDPA ili HSDPA+ i to bez prekida, Jedino je par puta striming stucnuo kad sam isao preko Venca.
Svaka cast!
Reply
Obzirom na loše stanje FM neba u Srbiji, napravio sam još stvari vezanih za ovu tematiku.

Sada koristim VPS za rekompresiju, promenio sam telefon - Alcatel One Touch Idol Mini (jeftin, 21Mbps HSPA+, radi paralelno bluetooth A2DP i wifi hotspot), koristim NodeJS event based server. Napravio sam da mi meta data prolazi kroz sistem za rekompresiju - imam nazive pesama na displeju. Imam web interfejs na kome biram 32, 48 ili 64kbps (bilo gde mogu da ga promenim), web interface za dodavanje adresa streamova. Koristim mt:s postpaid karticu za net.

Tolko je napredovao sistem da sam razmisljao da napravim komercijalni sistem za ovu namenu, medjutim plasim se oko autorskih prava, i sto u Srbiji ne radi e naplata bas bas.

Uskoro video.
Reply
Svaka čast za podvig, mene zanima serverski deo tj. web interfejs (ostalo je lako) Smile
Reply
Hehe, ovo su interesantna rešenja. Ja sam nekoliko puta kačio telefon preko AUXa, a slušao razne AAC strimove preko TuneIn-a i VLCa. Sve je radilo OK.

Međutim, pošto mi to deluje kao suviše velika komplikacija, lepo sam napakovao muziku na SD karticu (trenutno oko 1.500 pesama na 8GB) i sad imam sopstveni radio, bez ikakvih reklama, džinglova i sličnog Smile Ne smetaju ni planine, ni prelazak državne granice Smile
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)