Stanje DVB-T2 mreže: problemi sa slikom, zvukom, teletekstom, EPG-om...
Da, Studio B je sad sređen u potpunosti.

Što se RTV-a tiče, i ja sam to primetio. Moguće je da ETV dobija takav signal bez teleteksta od njih, pa da zato RTS-ov teletekst dobija priliku da se ušunja u RTV-ov signal.

Početkom devedesetih, neposredno pred raspad SFRJ na retkim televizorima koji su tada podržavali teletekst bilo je moguće gledati teletekst TV Zagreb na Televiziji Beograd u emisijama koje je Zagreb emitovao za celu Jugoslaviju, pošto TV Beograd nije imala svoj teletekst.
Reply
(04. Dec 2013, 22:52)teddy Wrote: Da, Studio B je sad sređen u potpunosti.

A ovo pucketanje u pozadini??Sad ima zvuka i na drugom kanalu,jacina je povecana ali i dalje je najnizeg nivoa u odnosu na druge TV iz muxa.
Reply
U pravu si, trebalo bi da i to dovedu u red.
Reply
Pa, nije mnogo niži nivo tona sada, čini mi se da je skoro izjednačen s RTV-om.

I, mislim da je šum koji se čuo tokom emisije šum iz studija, neka klimatizacija im možda pravi problem, znam da to nisam čuo u vestima.

A to "švercovanje" teleteksta je zanimljivo, jeste ta informacija utkana u TV signal, ali mi je zanimljivo da se provuče i kroz miksetu kroz koju bi valjda trebalo da ide samo AV komponenta... baš sam pogledao, inserter RTV-a je bio sve vreme u slici, čak i ako su negde samo "preboli" na RTS, opet nije dalje išao direktno u sistem.

Podsetilo me ovo na sledeće: nekad davno kada su lokalne radio stanice preuzimale neke emisije Drugog programa Radio Beograda - iako ta lokalna koju sam pratio nije emitovala program u stereo tehnici, lampica za indikaciju stereo signala uvek se pri preuzimanju (na prijemnicima) palila.
Reply
Klasičan teletekst je deo signala slike.

Pokušavam da nađem najprostiji način da objasnim ovu problematiku.

Slika koja ide u program na RTV-u se preuzima sa RTS1 linka ka predajnicima, ide u master RTV, a onda u inserter. Ne ide ni kroz kakvu miksetu, tako da su informacije teleteksta očuvane.
Prolaskom kroz asinhronu digitalnu miksetu se sigurno gubi.
Za sinhronu analognu ne znam, moguće da opstaje...
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
Teletekst kod digitalne tv se ne prenosi kao kod analogne 'u slici'. Za to se koristi poseban 'data' kanal i samo se salje informacija o teletekst pidu. Zbog toga zahteva više napora da ekstraktuje kada se kanal preuzima sa analognih zemaljskih predajnika. Ako je na RTV1 isti teletekst kao na RTS1, možda dele isti pid.
[Image: 5urbzc.gif]
Reply
@ dvb-t manijak
OK, ali šta bi se desilo da RTV ima svoj teletekst sa Avale? Kako bi se ta dva teleteksta dogovorila koji je "glavni"?

@Aleksandar
Mislim da ovo ne može da se posmatra kroz prizmu digitalnog emitovanja jer RTV skoro sigurno ne proizvodi digitalno svoj program. Da li se negde na izlazu digitalizuje pre linka, ne znam, naravno.
Ali, obrati pažnju, RTS-ovog teleteksta na digitalnom kanalu RTV-a sa Avale ima samo dok se preuzima signal RTS-a.

Zna li neko, ima li RTV svoj teletekst u digitalnom muksu s Čota? I ako da, šta se dešava tokom Dnevnika 2?
Reply
(04. Dec 2013, 23:51)Hansel Wrote: I, mislim da je šum koji se čuo tokom emisije šum iz studija, neka klimatizacija im možda pravi problem, znam da to nisam čuo u vestima.

Da, to je definitivno neko brujanje iz studija, jer se ne čuje na špicama i snimljenim emisijama. Studio B bi zaista morao da poradi na tome, pošto je u pitanju totalna neprofesionalnost.

(05. Dec 2013, 00:16)Aleksandar Wrote: Ako je na RTV1 isti teletekst kao na RTS1, možda dele isti pid.

Nemoguće je da dele isti PID samo kad RTV 1 preuzima program RTS 1, pošto inače RTV 1 nema teletekst.

Problem je po svoj prilici kod RTV-a, koji ETV-u daje signal u koji nije ugradio svoj teletekst, pa zato RTS-ov može da se provuče.

(05. Dec 2013, 00:24)Hansel Wrote: Zna li neko, ima li RTV svoj teletekst u digitalnom muksu s Čota? I ako da, šta se dešava tokom Dnevnika 2?

Prilično sam siguran da nema. Ne vidim razlog da ETV barata sa dva signala RTV 1.
Reply
teddy Wrote:Prilično sam siguran da nema. Ne vidim razlog da ETV barata sa dva signala RTV 1.
Možda grešim, meni je logično da je Čot prva "stanica" na koju RTV-ov signal stiže, a da onda pri linkovanju do Avale može da nastane neki problem, da li na samom Čotu, da li na Avali.

Meni je bilo zbunjujuće što je neko juče javio da se s Čota pojavio EPG na RTS1, a nije ga bilo sa Avale na istom programu?!
Reply
Ako pretpostavimo da su dve osobe iz ETV-a eksperimentisale s EPG-om, jedna za Avalu, a druga za Čot dodeljujući probno sadržaj EPG-a proizvoljnom kanalu, onda i nije tako zbunjujuće.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)