DAB+ ili DVB-T2 lite za digitalizaciju radija u Srbiji?
Kako smo mi (odnosno nasi odgovorni) izabrali dvb-t2 za tv, a preskocili smo dvb-t, mislim da isto treba i sa digitalizacijom radija da se desi.

"Dvb-t2 lite" je standard za nas.

On objedinjuje digitalni radio i tv emitovanje zaale uredjaje (heandheld).

Dok sve to ne krene, mogu da ubace radio stanice u postojeci dvb-t2 paket. Ne bi zauzele ni 1Mbps.
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
2 dvb-t manijak:

Mislim da je suludo da mi prvi biramo neki standard. DVB-T2 lite jeste napredniji od DAB+ i nudi znatno veće protoke za iste uslove prijema, ali za njega još ne postoje nikakvi komercijalni uređaji za prijem.

Uz to, za razliku od DVB-T2, koji obuhvata i DVB-T specifikaciju, DVB-T2 lite ne obuhvata DAB+ specifikaciju, što znači da bi npr. lite radio prijemnik za kola bio beskoristan u zemljama u kojima se koristi DAB+.

Ja sam pre za rešenje da mi što pre pokrenemo DAB+ i njime pokrijemo što veću površinu Srbije omogućavajući veći izbor građanima, a da na DVB-T2 lite pređemo tek nakon što to učine razvijene zemlje, jer će tada i prijemnici biti relativno jeftini.

Ovo tvoje implicira da će ljudi širom Srbije još godinama biti osuđeni na neujednačen prijem ključnih stanica i njihov mali izbor.

Što se tiče stavljanja radio stanica u DVB-T2 televizijski multipleks, to može biti korisno, ali svakako ne predstavlja zamenu za prijem pomoću prenosnih uređaja i u autu, a sve više proizvođača nudi DAB+ uređaje.
Reply
Dab+ ce i biti u Srbiji, nego ja mastam...
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply
Nakon dugo vremena pojavio se nekakav info koji se moze dovesti u vezu sa digitalizacijom radija u Srbiji.
Ja sam vest pokupio na jednom od video fajlova koji su pratili danasnji dolazak Rasima Ljajica (ispred resornog ministartsva) u Sumadiju da proverava stanje mreze Digitalne TV.
Preneta je necija izjava (bilo iz ETV-a bilo iz ministartsva) da Srbija ima u planu pilot projekat digitalizacije radija koja bi se odnosila na autoput (verovatno E-75) sto bi verovatno obuhvatilo emisione objekte koji ga pokrivaju (ovo ja nagadjam) - Crveno Selo - Crveni Cot - Avala - Crni Vrh - Jastrebac.
Verujem da je ova vest dobrim delom data kao posledica euforicnog dokazivanja da digitalizacija TV signala prolazi odlicno (prema tvrdnji nadleznih), tim pre sto se do sada drzava uopste nije bavila ovim i sve vreme su nas uveravali da jos nije vreme za digitalizaciju radija iz raznih razloga.
Upravo zato neka (dok traje ovaj forum) ovaj info bude bar neka prolazna tacka, ako nekoga bude zanimala doticna problematika.
Radio Fokus zajedno sa piratskom mrežom "Radio Balkan" na nizu nelegalnih frekvencija na sramotu drzave - 1159. dan.
Reply
Ja sada, kada sam porastao i kazalo mi se samo, mislim da je najbolje da odmah krenu preko Dvb-t2 mreže u MUX1, gde ima mesta, a i sam sistem multiplekiranja je prost. Ako niko drugi, bar RTS. Audio na mpeg1.2 već imaju, samo treba izruturati signal.

U kasnijoj fazi treba pokrenuti i T-DAB(+?) uz glavne puteve. Još ako je istina da ovi RS predajnici tv RTS1 mogu da se prerade u T-DAB, nema razloga da se to i ne uradi.
Russell Wayne Baker
Reply
Onaj vd iz ETV-a je juce u jutarnjem na Pinku rekao da bi do kraja godine mogli da prerade neke predajnike za digitalni radio.
Reply
(Blic) Ljajić: Digitalizacija radija nije obavezna
[Image: r_Pyl_Voe.png]
[Image: mzAebF3.gif]
Reply
@ dvb-t manijak
Koliko sam ja shvatio jednog nadležnog u direktnom razgovoru (detalje mogu i na PP ako te zanima), od ubacivanja radija u T2 muks nema ništa, bar ne u dogledno vreme.
Reply
У новом DAB+ мултиплексу очекујем постојеће националне станице (РТС 1, 2/3, 202, Радио С, Индекс, Б92, Хит ФМ), дакле 7 станица.
РТС би могао да издвоји Стереораму и 202 у 2 засебна програма, па би то било 8.
ТДИ претендује на место националне радио-станице и већ покрива скоро половину становништва Србије. Можда би и они били заинтересовани за место у националном радијском мултиплексу, што диже број на 9.
Не би требало искључити ни друге радио-станице које су можда заинтересоване, па и регионализацију мултиплекса да на различитим предајницима буду различите регионалне и локалне станице.
Дакле, у новом DAB+ мултиплексу очекујем око 10 станица у разлозима набројаним горе.
Reply
Quote:45. Разматрање и доношење одлуке о праву приступа VHF опсегу за
експериментално емитовање дигиталног аудио сигнала (2 национална
покривања); (02-1878/15)
Након разматрања наведеног чланови Савета су једногласно донели
О Д Л У К У
Нема никаквог правног основа да Савет даје право приступа пружаоцима медијских
услуга за емитовање радио програма.
Правилник се бави само ТВ емитовањем и у Иницијалној и у коначној мрежи.
Потребне су измените Правилника.
rra
Russell Wayne Baker
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)