16:9 vs 4:3
Izgleda da se ljudi žale Prvoj što su im ljudi na ekranu tanki pa onda očekujem sve manje 16:9 sadržaja na Prvoj.
Reply
Treba razumeti da vecina ljudi u Srbiji nema wide TV i da jednostavno nece da trpe i gledaju tanke ljude. Kada vecina bude imala wide TV prijemnike kao ljudi u EU, bice i 16:9 televizija.
Reply
To što većina nema wide televizore ne znači da ne treba ići u korak sa svetskim trendovima. Ako bismo čekali da se većina modernizuje, onda ni ne moramo da idemo na digitalizaciju televizije.
[Image: mzAebF3.gif]
Reply
Hmm, a nije li to na neki način diskriminacija onih koji još ne mogu da kupe wide tv?
Ja imam 4:3 crt koji ima zgodnu mogućnost da razvučenu sliku opet "sabije" u 16:9 u srednjem delu ekrana i doda crne trake gore i dole.

Zar ne postoji neka tehnika da se emituje 16:9 a da se na krševima vidi samo kropovani srednji deo slike..?
Reply
^^^ Tacno uostalom ti tanki ljudi uopste ne izgledaju lose, cisto sumnjam da tehnicki edukovana populacija Srbije i primecuje razliku u formatu.Kolutam očima

Na Prvoj je svaki deseti film u 16:9, mada s'obzirom na mizeran filmski program nemam pravo da se zalim jer ih i ne gledam.

RTL HR je presao na pravo widescreen emitovanje, bolje reci oni zapravo imaju sadrzaje kao sto su nove sezone hit americkih serija koje idu u 16:9. Prva ima Turke i latino sapunjare ujutru.Thumb down
Reply
(23. Jan 2011, 02:29)ion Wrote: Hmm, a nije li to na neki način diskriminacija onih koji još ne mogu da kupe wide tv?

Pa jednog dana će i oni (including myself) morati da kupe novi tv. Neće ni ti televizori moći da traju unedogled. Ne znam ni da li sad može da se nađe neki pristojan* FS televizor Confused .

*da nije neki Vivax, Fox i ostale skalamerije.

(23. Jan 2011, 02:29)ion Wrote: Ja imam 4:3 crt koji ima zgodnu mogućnost da razvučenu sliku opet "sabije" u 16:9 u srednjem delu ekrana i doda crne trake gore i dole.

Zar ne postoji neka tehnika da se emituje 16:9 a da se na krševima vidi samo kropovani srednji deo slike..?

Ima ovo što je spominjao dvb-t manijak: Widescreen signaling
Reply
Ali na starim televizorima će ljudi biti "tanki".
16:9 format nije definisan u prvobitnom PAL standardu pa nema "savršenog" načina da se 16:9 slika prikaže u analognom signalu. Evo nekoliko "rešenja":
1. Anamorfni widescreen (kojeg koristi Prva): 16:9 je razvučen u 4:3 pa je tim načinom obezbeđena iskorišćenost svih 576 aktivnih linija pa slika izgleda dosta dobro na modernim 16:9 televizorima. Neki 4:3 televizori imaju mogućnost da automatski "skupe" sliku kada se emituje ovaj tip sadržaja. Ostali će imati "izduženu" sliku. Ovaj način prenosa 16:9 signala jeste definisan u DVB standardu tako da nema "tankih" ljudi kod digitalnog prijema, samo treba pravilno namestiti prijemnik.
2. Običan letterbox: 16:9 slika se emituje unutar 4:3 okvira pa na svim 4:3 televizorima će biti normalna slika (bez "tankih" ljudi) sa crnim trakama gore i dole. 16:9 televizori automatski uklanjaju crne trake pa će slika biti normalna samo što je mutna zbog toga što je vertikalna rezolucija samo 432 linije od 576.
3. PALplus letterbox: Isto kao običan letterbox, samo što se u "crnim" trakama gore i dole nalaze pomoćni podaci koji povećavaju vertikalnu rezoluciju na nekim 16:9 televizorima. Ne podržavaju svi 16:9 televizori PALplus pa će na 16:9 televizorima koji nemaju PALplus slika biti mutna.
Ima i načina da se 16:9 sadržaj izreže u 14:9 ili 4:3 pa da se to pusti u emitovanje ali to više nije 16:9 i neću razgovarati o tome.
Reply
(23. Jan 2011, 02:54)Eddie Maiden Wrote: Pa jednog dana će i oni (including myself) morati da kupe novi tv. Neće ni ti televizori moći da traju unedogled. Ne znam ni da li sad može da se nađe neki pristojan* FS televizor Confused .

*da nije neki Vivax, Fox i ostale skalamerije.
Elem, CRTova sve manje ima, a s tim i FS ekrana.
Čemu žuriti sa 16:9 u analognom signalu?
Ni 4:3 ekrani ne prikazuju dobru sliku zbog vertikalnog razvlačenja ili cropovanja slike, a ni na LCD-ovima (koji imaju veću tezoluciju od one na kojoj se PAL signal prenosi) analogna slika ne izgleda previše sjajno.

Reply
(24. Jan 2011, 00:26)ion Wrote: Čemu žuriti sa 16:9 u analognom signalu?

Ako je suditi po količini sportskih prenosa i holivudskim serijama koji se većinom rade u WS, onda mi debelo kasnimo sa prelaskom u WS. To i nema toliko veze sa tim da li se emituje digitalno ili analogno.
Reply
Ovo pitanje nije pitanje analognog ili digitalnog emitovanja, već odluke, stava.

Za ova načina prenosa postoje rešenja za "16/9" problematiku.

Ja lično nisam video da se neki 4/3 sam "skupi" kad ide 16/9 sadržaj na Prvoj, tako da celu stvar nisu doveli do kraja.

Meni se "javlja" da će šire uvđenje 16/9 sistema kod nas krenuti kad se još nacionalna tv reši na taj korak. Do tada Prva će ostati usamnjena.
“Obrazovana osoba je naučila da se informacija gotovo uvek objavljuje da bi u najboljem slučaju bila nekompletna; vrlo često je netačna, služi usmeravanju u pogrešnom pravcu, neretko izmišljena, neiskrena je ili – sasvim pogrešna.”
Russell Wayne Baker
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)